Bu haftaki blog yazısında 'çalışma' kavramının tarihsel gelişiminden bahsetmiştim biraz. Kelimenin Fransızca'daki karşılığı 'travail'in tripalium'dan, yani bir işkence aletinden geldiğini hatırlayalım. Çalışmanın; kölelik ve işkence çekmekle eşdeğer olduğu dönemlerden, seçim şansımızın büyük ölçüde arttığı ve en azından bir kısmımızın tutkuyla ve keyifle yaptığı bir aktiviteye dönüşmesi elbette kolay olmadı. 

 

Bu haftaki konuğum Zuhal Güreli tutkusunu işe dönüştürmeyi başaran şanslı azınlıktan.

 

Çocuk yaşlarında gönlüne tohumlarını ektiği tiyatro kariyerine büyük bir çaba ve azimle kavuşan, hem çalışan hem de her gün hayalini yeniden gerçekleştirenlerden.

Zuhal ile tanışmamız Şubat ayı sonunda ProjectPost30'un temelini attığım, Facebook'a bıraktığım o ilk notun hemen ardından oldu aslında. Söyleşiyi gerçekleştirmemiz neden bu kadar vakit aldı derseniz, detaylar podcastte :)

 

Keyifli söyleşimizi doğrudan dinlemek isterseniz link burada.

 

Özet içinse okumaya devam lütfen:

İlk kez lisede tiyatroyla tanışan Zuhal için tek bir hedef belirliyor kendisine; konservatuara girmek. Birkaç yıl devam eden kursun ardından sınavlara giriyor; istediği okulu kazanamayınca bir süre tiyatroya küsüyor ve bambaşka bir alanda, tarih üzerine eğitim almaya karar veriyor.

"Eğer akademide kalmak istemiyorsanız tarih okuyanlar için iş imkanı çok kısıtlı" diyen Zuhal, kariyerine PR sektöründe başlıyor ve farklı ajanslar bünyesinde müşteri ilişkileri ve proje yönetiminden sorumlu oluyor.

Bir çoğumuzun yaşadığı hayatı sorgulama süreci Zuhal'i de yakalıyor bir süre sonra.

 

"Ben ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum, bir amacım var mı..." ve daha nice soru zihnini meşgul ediyor. 

Halbuki ne yapmak istediğini çok iyi biliyor Zuhal; tiyatro.

 

Küskün olduğu dönemde hissettiklerini ise şöyle özetliyor: "Zihninizde yokmuş gibi davranıyorsunuz ama o sizin içinizde yer etmeye devam ediyor." Sahiden de öyle oluyor. 

PR sektöründe tam zamanlı çalıştığı sırada tiyatroya yeniden göz kırpan Zuhal, işe önce oyunları yeniden takip ederek başlıyor. Devamını ise hafta sonları katıldığı Galata Perform'daki yoga ve oyunculuk atölyesiyle getiriyor. Yine de içinde bir ikilem; bir yanı “Kariyer değiştirmek için çok geç kaldım" derken, diğer yani "Biraz dayan ve buna devam et Zuhal" diyor.

Ve o devam etmeyi seçiyor.​

Yaz tatilinde İzmir'de bir tiyatro atölyesine katılan Zuhal’i dönüşte tatsız bir sürpriz bekliyor; işinden çıkarılıyor.

 

Hep inanmışımdır, kötü görünen her haber aslında kendi içinde başka bir fırsatı barındırıyor. Zuhal’in hikayesinde de bu şaşmıyor.

İşten ayrılırken aldığı tazminatla bir yıl boyunca Galata Perform'da oyunculuktan yazarlığa uzanan karma bir eğitim alan Zuhal, o dönemde tanıştığı Hocası Yeşim Özsoy'un "yüksek lisansa gitmeyi düşünen var mı?" sorusu üzerine neden olmasın diyerek,

Kadir Has Üniversitesi'nde Film ve Drama Yüksek Lisansı'na da başlıyor. 

Peki bu süreçte maddi olarak hayatını nasıl idame ettirdin diye soruyorum; hikayesinin bambaşka bir boyutu su yüzüne çıkıyor. İlk etapta ailesinden biraz destek alan Zuhal, gönüllü olarak destek verdiği Mor Çatı'da bir süre sonra ücretli çalışmaya başlıyor.

Özet olarak Zuhal'in hayatı son bir buçuk senedir, tiyatro, yüksek lisans ve sivil toplum çalışmalarıyla iç içe geçiyor. 

Yorucu olmadı mı hepsi bir arada diye soruyorum; "Aksine hepsi birbirini besledi" cevabını alıyorum. Yüksek lisanstan öğrendiklerini sahnedeki performansına aktaran, Mor Çatı'da o fark yaratan ama duygu yoğun çalışmanın stresini tiyatroda atabildiğini söyleyen Zuhal halinden çok memnun görünüyor. 

Kariyer değiştirmeyi düşünenler için neler önerirsin diye soruyorum Zuhal'e:

"Benim işim nispeten kolaydı, çünkü ne yapmak istediğimi biliyordum ve onun peşinden gittim. Bilmeyenler, kendilerini yargılamayı bırakmalı ve kendilerine şans vermeliler. İstediğinize ulaşamasanız bile, çaba göstermiş oluyorsunuz" diyor. 

 

Adım atmanın, kendinize inanmanın ama acele edip de kendinize ekstra yüklenmemek gerektiğinin önemine değinen Zuhal, çok çalışmak gerektiğini de unutmayın, diyor. 

Geçtiğimiz sezon yönetmeniyle birlikte uyarladığı tek kişilik Çika isimli tiyatro oyununda rol alan Zuhal’in önümüzdeki sezon çalışmaları da tam gaz devam ediyor. Çika'yla ilgili gelişmeleri oyunun sergilendiği Tiyatro Sergüzeşt'in sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. 

 

Zuhal ile sohbetimizin tamamı işe aşağıdaki podcastte.

 

Keyifli dinlemeler!

9

AĞUSTOS
2017

TİYATRO AŞKIYLA HANGİ MESLEK YARIŞABİLİR !

ZUHAL GÜRELİ'NİN PR'DAN OYUNCULUĞA UZANAN HİKAYESİNE KONUK OLUYORUZ