LİSANSLI YELKENCİ SELİN KOLDAŞ DENLİ'NİN KURUMSAL YAŞAMDAN YOGA VE NEFES

TERAPİSİ EĞİTİMLERİNE UZANAN HİKAYESİNE KULAK VERİN!

photo 2.JPG

9

OCAK
2019

Büyük bir gecikmenin ardından aylar sonra yeni bir hikayeyle karşınızdayım.

Bir takım teknik aksaklıkların üstüne, biraz benim üstümdeki atalet, biraz da diğer öncelikler eklenince geçtiğimiz Ağustos ayında gerçekleşen söyleşimizi ancak bugün paylaşabiliyorum.

 

Bu yüzden öncelikle sohbeti gerçekleştirdiğimiz konuğumdan, sonrasında da sizlerden özür diliyorum.

 

Neden geciktim ya da gecikiyorum, sizlerle bir şeyler paylaşmadığım zamanlarda hayatımda neler oluyor, bu detayların esas yeri tabii ki buradan ziyade blog. O yüzden anlatacaklarımı önümüzdeki günlere saklıyorum. 

 

Şimdi gözümüzü ve kulağımızı konuğum Selin'e verme zamanı, Selin Koldaş Denli'ye. 

 

Lisanslı yelkencilikten, kurumsal yaşama, oradan da yoga ve nefes terapisi workshoplarına, ve hatta bir de giyim ve aksesuar markasına uzanan bir hikayesi var Selin'in.

 

Sohbetimizi dinlerken ara ara kesintilerle karşılaşacaksınız, birincil neden Skype üzerinden gerçekleştirdiğimiz için ufak teknik aksaklıklar. İkinci ve bence sohbeti özel ve biraz daha eğlenceli kılan bir değer neden ise Selin'in ikizleri. Seslerini ara ara arka planda duyacaksınız.

 

Umarım sizler de benim aldığım keyfi alırsınız!

 

Sohbete doğrudan ulaşmak için aşağıdaki kutuya tıklayabilirsiniz. Önden bir özet içinse okumaya devam lütfen:

Daha önceki söyleşilerimizi dinlediyseniz, farketmişsinizdir. Sohbetimize genelde lise ya da üniversite eğitimiyle başlıyoruz. Oysa Selin'in hikayesi için biraz daha geriye gitmemiz şart. 

 

7 yaşında yelkene başlıyor Selin. Başladığı gibi de aşık oluyor ve tüm hayatına bu tutkuyu yayıyor. 

 

"Sporla ilgilenmek güzel ama kariyer olarak düşünmüyorsanız, o kadar da üstüne düşmemek gerek" diyor. Bu yüzden sormadan edemiyorum, sporcu yaşamıyla eğitim hayatını nasıl birleştirdiğini...

 

Türkiye'de eğitim sisteminin sporculara pek yardımcı olmadığını kabul ediyor Selin, ama kendi kendine azmettiğini de ekliyor. Yelken sporunun ona hem iyi bir çevre kazandırdığını, hem de disiplin aşıladığını söylüyor. O yüzden aynı anda formal eğitimini de hiç aksatmadan devam ettiriyor.

 

Burada bir parantez açmamız gerek. Selin yelkenin yanı sıra yogaya da çok genç yaşta merak salıyor.

Aktif olarak yelken sporuyla ilgilendiği dönemde yabancı bir antrenörü sayesinde 17 yaşında yogayla tanışıyor.


 

İlk başlarda ağır kondisyonda çalışırken, yarışlarda konsantre ve daha rahat olmak için yogaya başlasa da bir süre sonra yalnızca fiziksel değil, mental olarak da farklı bir farkındalık kazandığından bahsediyor. Zaten Selin'e göre beden ve zihin arasında bağın korunması ve güçlendirilmesi, nefes, hareket,beden ve zihin bütünlüğünün sağlanmasında yoganın büyük katkısı var. 

En başta kondisyonun yanı sıra yogaya esneme ve doğru nefes tekniklerini öğrenme olarak bakarken, ilerleyen süreçte olayın felsefesine ve insan psikolojisine olan etkisine de eğiliyor.​
 

Üniversite yaşına geldiğinde de önce psikoloji okumak istiyor ama biraz ailesinin etkisiyle ekonomi alanına kayıyor. İktisat lisansının üstüne Üretim Yönetimi ve Pazarlama yüksek lisansı yapıyor. Devamında on yılı aşkın bir süre boyunca tekstilden komünikasyona, oradann denizcilik sektörüne uzanan farklı bir çok alanda kurumsal çatılar altında görev alıyor.

 

Her ne kadar kurumsal yaşam Selin'e keyif verse de, insanın doğasına ve psikolojiye olan ilgisi de aynı hızda devam ediyor. Bir süre sonra kendi işini yapma arzusu biraz daha ağır basmaya başlıyor. Özellikle de ikizlerinin doğumundan sonra karşısına çıkan fırsatlar ona yeni bir deneyimin kapılarını açıyor.

 

Yelken sporu ise bu dönemde yoğunluğunu biraz kaybetse de bir şekilde devam ediyor. Psikolojiye duyduğu ilgi de hiç sönmediğinden, ufaktan kendi kendine bu alanda eğitimler almaya başlıyor. 

 

Bir süre sonra tüm bu ilgi alanları tek bir yerde birleşiyor. 

 

Selin bugün anatomik açıdan ve branşlar kapsamında farklılık gösteren özel ders akışlarıyla belirli stüdyolarda ve şirket çalışanlarına yoga dersleri; profesyonel sporculara ve aynı zamanda şirket çalışanlarına özel nefes teknikleri, ofis yogası, meditasyon dersleri veriyor.

Ders ve eğitimlerinin yanında, lisanslı bir yelkenci olarak “YOGA ON BOARD” adı altında denizciler ve denizseverler için teknede ve karada yoga uygulamasını kapsayan projesini de devam ettiriyor. 

 

"Eğitmenler olarak sürekli insan hayatına dokunuyoruz, bu yüzden ne kadar psikoloji eğitimi olarak destek verirsek o kadar iyi" diyerek psikoloji eğitiminin önemine vurgu yapıyor.

 

Selin'in eğitmenlik macerasının yanı sıra bir de yakın arkadaşı Hande Peynirci'yle birlikte yarattığı AJMA markası var. "Dingin su" anlamına gelen Ajma'da yelken kumaşından çantalar, sporcular ve yoga tutkunları için tayt tulum gibi aksesuarlar bulabilirsiniz. 

 

Selinle söyleşimizde, anne olmasının hayatındaki bu değişim sürecine etkisine, kuurmsal hayattaki deneyiminin şu anki çalışmalarına etkisini ve kariyerini değiştirmek isteyenlere önerilerine kadar bir çok farklı konuya da değiniyoruz. Detaylar elbette ses kaydımızda. Keyifli dinlemeler!