PROJECT POST 30 NEDİR?

Yaşam süremiz her geçen gün uzuyor. Hayatın 30'lu yaşlarda sona erdiği zamanlardan, 20. yüzyılla birlikte ikiye katlandığı bir döneme ulaştık. Bugün 50'lilerinde olan sağlıklı bir bireyin en az 80 yaşına kadar yaşamasını çok doğal karşılıyoruz. 2000'li yıllarda doğan bir kişinin 100 yaşını görecek olması ise artık hiç şaşırtıcı değil. 

 

Teknolojinin bize sunduğu imkanlarla yaşam süremiz ve kalitemiz büyük ölçüde artarken, hayatlarımızı tek bir kulvarda sürdürmek fikri de giderek daha az cazip geliyor.

Her ne kadar geleceğin iş dünyası; disiplinler arası, çoklu yeti gerektiren, sürekli gelişimi ve öğrenmeyi başaran melez insanlara ihtiyaç duyacak olsa da, değişim bugün herkes için o kadar basit değil. 

ProjectPost30,  kariyerlerinde köklü değişime giden ya da tek hayata birden fazla kariyer sığdıranların hikayelerini daha fazla kişiye duyurmak amacıyla yola çıktı. Bu proje, kariyerini başka bir kulvarda sürdürmek isteyen ancak henüz içindeki cesareti açığa çıkaramamış olanlara deneyim paylaşımı yoluyla ilham vermeyi amaçlıyor. 

Neden Post30 (yani 30'dan sonra) ?

Geleneksel bakış açısı, 20'li yaşlarda eğitim hayatımızın bitmesiyle iş hayatına balıklama dalmamızı ve birkaç yıl deneme-yanılmanın ardından kendimiz için en iyisi olduğunu düşündüğümüz -ya da bizim için düşünülen- seçenekle emekliliğe giden yolda sakince ilerlememizi salık veriyor.

 

30'lu yaşlarsa, 20'lerde verdiğimiz kararın meyvelerini toplamaya başladığımız ve sıfırdan bir kariyere geçiş yapmanın nispeten daha zor olduğu, başka bir ifadeyle daha çok cesaret gerektirdiği dönemler. 

Bugün birçoğumuz 20'lerimizde eğitim ve kariyerimize yaptığımız yatırımın geri dönüşünü alabilmek adına, mutlu olmasak da varolan işlerimizde hayatımızın büyük bölümünü geçiriyoruz.

Okul, iş ve aile derken;  hayattan ne istediğimizi ya da istemediğimizi farketmek çoğu zaman 30'lu yaşlarımızdan önce olmuyor. Görünürde tam "her şeyi yoluna koyduk" derken, hiç beklenmedik anlarda içimize bir kurt düşüyor ve hayatın anlamını sorgulamaya başlıyoruz. Sonuç olarak geldiğimiz nokta ise şu oluyor:

 

Yaşam süresinin giderek uzadığı bir dünyada neden hayatlarımıza tek bir tecrübe sığdırmak zorunda olalım ki !

ProjectPost30 tam da kendine bu soruyu soran ve cevabını kariyerlerini başka kulvarlarda sürdürmeye karar vererek ya da aynı anda birden fazla meslekle meşgul olarak verenlerin hikayelerini paylaşan bir medya projesi.

Her ne kadar çıkış noktası 30 ve sonrası olsa da, proje her yaştan kişinin deneyimine açık. 

Neden önce kadınlarla başladı?

30'lu yaşlarda yaşadığımız varoluş krizi elbette sadece kadınlara özgü değil.  Yaratmak, yönetmek, liderlik etmek ve dönüştürmek kadın-erkek hepimizin içinde var. 

 

Ancak ProjectPost30'un başlangıçta kadınları hedef almasının nedeni, tüm dünyada cinsiyet eşitsizliğinin farklı boyutlarıyla hala yaşanmaya devam etmesi.

 

Eşitsizliğin  zihniyet ve davranış değişimi olmadan ortadan kalkması mümkün değil. 

Değişim ise cesaret gerektiriyor.

 

Kadınların köklü değişiklikler için erkeklere kıyasla biraz daha cesarete ve teşviğe ihtiyaç duydukları bir dünyada yaşıyoruz ne yazık ki. 

Bu sebeple ProjectPost30 öncelikle kadınları hedef alıyor.

Başlangıçta belki yalnızca kadın hikayeleri dinleyeceğiz ve okuyacağız ama artık bu platform kadın-erkek, Türk ve yabancı herkesin hikayesine açık.

Nasıl?

Bu websitesi üzerinden hikayeleri podcast formatında dinleyebilirsiniz. Her bir podcast'e sohbetimizden kısa bir özet eşlik ediyor.

Peki ben kimim?

Ben, Gökşen ÇALIŞKAN, iletişim danışmanı ve proje yöneticisiyim. Daha detaylı bilgi için LinkedIn profilimi ziyaret edebilirsiniz. 

ProjectPost30'un ortaya çıkmasında, yıllardır kadınların güçlenmesini destekleyen projelerde çalışmamın ve bu konuda çorbaya bireysel çapta bir katkıda bulunmak istememin büyük bir etkisi var.

Eğer bu platformda hikayesini dinlediğiniz kişiye ulaşmak ya da kendi hikayenizi paylaşmak isterseniz  iletişim formu üzerinden ya da projectpost30(at)gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. ​

Ayrıca hem hikayeleri kolayca takip etmek, hem de kariyer değişimi, motivasyon ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki diğer paylaşımlar için ProjectPost30'un e-mail grubuna üye olabilir, Facebook sayfasını ve Twitter hesabını takip edebilirsiniz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon