Search
  • Gökşen Asia

Ne kadar dayanıklısınız?


İngiltere bu yıl kadınların oy hakkı mücadelesi ve seçme ve seçilme hakkı verilişinin 100. yılını kutluyor. Kutlama dediğime bakmayın, bu hakkın kazanımı sırasında yaşanan trajediler çeşitli etkinliklerle anılıyor ve hatırlanıyor.

Paneller, sergiler, davetlerin yanı sıra yüzüncü yıl kutlamalarının tüketim alışkanlıklarımıza da yansıdığını geçtğimiz hafta bir kitapçıda farkettim. Bu yıla özel, toplumsal cinsiyet eşitliği ve feminizmle ilgili kitaplar bir adım öne çıkarılmış, feminist yazarlardan sözlerle süslenen özel seçkiler hazırlanmış.

Bu seçkilerden birinde bir kitaba denk geldim: Women Leading The Way in Brussels . Farklı ülkelerde yetişip, iş için Brüksel'e taşınan; siyasetten, iletişime, lobi faaliyetlerinden, sivil topluma kadar bir çok alandan 14 kadının kariyer hikayelerinin paylaşıldığı bir kitap.

Aralarında eğitimini aldığı alanla ilgili işler yapan da var, emeklilikten sonra bambaşka bir sektöre geçiş yapan da. Her biri kendi sektöründe öncü role sahip. Kitabı elimden geldiğince önyargısız, Avrupa koşullarını göz önünde bulundurarak okumaya çalıştım. Aksi halde bizim kendi ülkemizde kadınların karşı karşıya kaldığı eşitsizlik Avrupa'nın kalbinde yaşananlara kıyasla bambaşka yerde.

Yine de tüm hikayelerdeki ortak noktanın "dayanıklılık" olduğunu söyleyebilirim. Geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu'nda üst düzey kadın yönetici oranında yüzde 36'ya ulaştığı açıklansa da, Brüksel'de bürokrasi ve iş dünyası hala erkek egemen bir kitlenin elinde. Bundan on yıllar öncesini tahayyül bile edemiyorum. O sebeple okuduğum kitabın kahramanı olan kadınların karşılarına çıkan farklı zorluklar karşısında pes etmeyip, bilgi birikimlerinin yanı sıra duygusal zekalarını kullanarak direnç göstermeleri beni etkiledi.

Direnç, dayanıklılık, İngilizce'deki "resilience" kavramına denk geliyor.

Hangi alanda çalışırsanız çalışın, hayatınızda ne tür bir değişiklik yapmak isterseniz isteyin, karşınıza "direncinizi" ya da "psikolojik olarak dayanıklılığınızı" sınayan engellerin çıkacağından emin olabilirsiniz.

Konunun kitabını yazan psikologlar; Cary Cooper, Jill Flint-Taylor, ve Michael Pearn, dayanıklılığın temelinde 4 etmen olduğundan bahsediyor.

Kendine güven

Karşı duruşa, muhalefete rağmen doğru olduğunu düşündüğünüz adımları atmak, risk alma iradesini gösterebilmek.

Sosyal destek

İyi ilişkiler kurmak ve sürdürebilmek, ihtiyaç anında yardım isteyebilmek.

Uyumluluk

Esnek olabilmek ve değişen şartları sindirip, kabul edip, uyum sağlayabilmek

Anlam sahibi olmak

Eğitim, iş, aile kurmak vs...Hayatınızda bu ve benzeri konularda bir amaçla hareket etmek, neyi neden yaptığınızın farkındalığına sahip olmak.

Aslında her bir başlığın tanımında işin formülü de ortaya çıkıyor. Yine de sizler için birkaç öneri derledim.

Kendine güven

İşe farkındalığınızı (mindfulness) artırarak başlayabilirsiniz. Kendinizi ve çevrenizi daha yakından incelemeye başlayınca, üzerinizdeki stres ve baskı da azalmaya başlayacak. Bunun için internette derya deniz kaynak var.

Ayrıca, stres altındayken nasıl daha sağlıklı karar alabileceğiniz konusunda da kaynakları inceleyebilirsiniz.

Sosyal destek

Her şeyin başı iletişim. Sosyal destek için de önce daha etkin iletişim kurmanın yollarını aramanız, duygusal zekanızı geliştirmeniz gerekiyor.

Sevdiklerinizle paylaştıklarınıza ek olarak, ortak ilgi alanlarına sahip olduğunuz insanların dahil olduğu gruplara üye olmak faydalı olabilir.

Uyumluluk

Diyelim ki kariyerinizi değiştirme kararı aldınız. Başlangıçta hiçbir şeyin güllük gülistanlık olmayacağını bilmek ama bu durumun geçici olduğunu kabul etmek önemli. Aynı şey hayatınızda bir hata yaptığınızı farkettiğiniz durumlar için de geçerli. Bazı olayların sizin kontrolünüzün dışında gelişebileceğini de unutmayın lütfen.

Anlam sahibi olmak

Bir amaç için çalışmak çoğumuz için kolay değil ama imkansız da değil. Bu amacı bulduğunuz noktada, adım adım o amaca ulaşmak için ne gerekiyorsa ona uygun hareket etmek gerekecek.

Geçtiğimiz günlerde size bahsettiğim MindTool sitesinde dayanıklılığınızı ölçebileceğiniz bir test var. Nerede olduğunuzu anlamak açısından faydalı olabilir. Testi yaptıktan sonra görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Haftaya görüşmek üzere!

PS: Yazıya eşlik eden görsele Bozar'da denk geldim ama kime ait olduğunu hatırlayamıyorum.

#resilience #dayanıklılık #womenleadingthewayinbrussels #bozar

92 views0 comments

Recent Posts

See All