Search
  • Gökşen Asia

Yatırımınızın geri dönüşünü almak ne kadar zaman alır?


Blog yazılarında ara ara email ya da sosyal medya kanalları aracılığıyla sizlerden gelen sorulara yanıt vermeye çalışıyorum. Ama itiraf etmeliyim ki sorular karşısında içine girdiğim iki temel hissiyat var:

  • İlki, beni gerçekten bir konuda danışılabilir biri olarak gördüğünüz için yaşadığım sevinç,

  • İkincisi ise bir uzman ya da formel anlamda bir danışman olmadığım için önerilerimin gerçekten size fayda sağlayacağından emin olamamamın verdiği endişe.

Çoğu zaman ikisinin karışımı bir halet-i ruhiye içinde hareket ediyorum.

Sorularınıza elbette kendi deneyimimden, çevremde gördüğüm ve dinlediklerimden ve şu zamana kadarki konuklarımın yaşadıklarından hareketle yanıt vermeya çalışıyorum.

Bu kısa iç döküşün ardından, geçtiğimiz hafta aldığım bir soruyla ilgili fikirlerimi paylaşayım. Kariyer değişiminden bahsederken kişinin kendine yatırım yapmasının öneminden dem vuruyoruz sürekli. Peki bu yatırımın geri dönüşünü almak için ne kadar beklemek gerekiyor?

Öncelikle konu kariyer değişimi olduğunda, kendimize yatırım yapmakla neyi kastediyoruz, bunu biraz açayım :

1- İlişkilerinize yatırım

Tüm ilişkilerinize bu gözle bakın diye demiyorum ama hayatınıza ne zaman, kimin, ne şekilde gireceğini ve girdikten sonra hangi aşamada hangi konuda kılavuz olacağını asla tahmin edemiyorsunuz.

Daha önce de bahsetmiştim, okulda, iş yerinde, sosyal yaşamınızda kimlerle vakit geçirdiğiniz; yolda yürürken çarpıştığınız, uçakta, trende vs... yanında oturduğunuz kişilerin her biri hayatınızda dönüm noktasına neden olabilir. Önerim insanlarla ilişkilerinizde saygıyı ve yardımseverliği hep ön planda tutmanız. İhtiyaç olunan durumda imkanlarınız dahilinde çözümler sunmanız, bazı durumlarda yapmanız gerekenden fazlasını paylaşmanız size ileride yol, su ve elektrik olarak geri dönebilir.

Kendi hayatımdan örnek vermem gerekirse, şu anda yaşadığım yurt dışı macerasına giden yolda belirleyici etmen yıllar öncesinde sahip olduğum tanışıklıklar ve dostluklar. Profesyonel başarınıza ek olarak insanlar, iyi iletişim kurabileceklerine inandıkları, güvenebilecekleri kişilerle çalışmayı tercih ediyorlar.

2- Hayat boyu öğrenmeye yatırım

Bir alanda iyi olmak için kendinizi öğrenmeye adamanız şart. Sürekli değişen dünyada yalnızca yapmak istediğiniz şeyi değil, o alanın zaman içinde ne yöne evrildiğini de gözlemlemeli ve gerekirse planınızı yeniden şekillendirnelisiniz.

Diyelim ki yazılımcı olmak istiyorsunuz. Bunun için öğrenmeniz gereken temel bazı programlama dilleri var. Ama bunları öğrenmek tek başına yetmiyor, çünkü bu dilleri geliştiren insanlar sürekli yeniliklerle karşınıza çıkıyor. Hal böyle olunca size de kendinizi sürekli yenilemek düşüyor.

Kendimden örnek vermem gerekirse, sosyal alanlarda çalışan biri olarak hem kendi sektörümde güncel gelişmeleri takip etmek için çok okuma yapıyorum, hem fırsat buldukça online ders alıyorum, bunun üstünde yakında yeni bir dil kursuna başlıyorum. Yaptığım iş her neyse, onu nasıl daha iyi yapabilirim, bunun peşinden koşuyorum.

3- Özgüveninize yatırım

İlk iki adımı tamamlayan ama tek başına da büyük önem taşıyan bu üçüncü adım "özgüveninize yatırım". Yeri geldikçe bahsediyorum. Değişim süreci zihinsel bir hazırlık ve tutarlılık gerektiriyor. Bugün karar verip, ilişkilerinize, eğitime yatırım yapıp 3 ayın sonunda zorlanmaya başladığınızda ya da yeterince başarılı olmadığınızı hissettiğiniz için özgüveniniz zedelendiğinde her şeyi sıfırlama riskiyle karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

O yüzden tavsiyem motivasyonunuzu yüksek tutmak için destek almanız. Bu size inanan bir yakınınızdan, dostlarınızdan da olabilir, bir danışmandan da. Ya da zorluklar karşısında size ilaç gibi gelen şeyin ne olduğunu biliyorsanız onu yaparak da; spor ya da sanatla ilgili bir hobinizle uğraşmak gibi.

Başa dönecek olursam, "Kendimize yaptığımız yatırımın geri dönüşünü ne zaman alırız" sorusuyla karşılaştığımda cevabım en başta "Bunun net bir zamanı bence yok" olurdu.

Bugün kendim için bunu yaptım, yarın hayalimdeki yerde olacağım gibi bir mantıkla yaklaşmanın doğru olmadığını düşündüğümden muhtemelen.

Ama yanıldığımı çok kısa sürede farkettim. Konuyu kişisel gelişim konusunda çalışan bir arkadaşımla paylaştığımda bana çok Sevgili James Altucher'in bir yazısını önerdi. Nasıl gözden kaçırmışım ben de şaşırdım açıkçası.

James, sıradışı hayatında şu zamana kadar 15 kariyer değiştirmiş. Çevresinde gördüğü yüzlerde değişimin ardından kendinize yaptığınızın yatırımın dönüşünü ortalama 5 yıl içinde alabileceğinizi söylüyor. Daha çok girişimcilere uygun olduğunu düşündüğüm bu sürenin detaylarını yine de paylaşmak istedim sizlerle.

Peki bu 5 yıl hangi aşamalardan oluşuyor?

  • 1. yıl, geçi yapmak istediğiniz alanla ilgili araştırme ve okumalarla başlıyorsunuz ve öyle ya da böyle uygulamaya geçiyorsunuz.

  • 2. yılda, bu iş için kimlerle görüşmeniz, kimlerle vakit geçirmeniz ve ne tür bir networke sahip olmanız gerektiğini biliyorsunuz. Çünkü artık bu işe gönül verdiniz ve yapıyorsunuz.

  • 3. yılda artık para kazanmaya başlıyorsunuz ama hayatınızı tam anlamıyla da idame ettiremiyorsunuz.

  • 4. yılda artık hayatınızı bu işte kazanabilir hale geliyorsunuz.

  • 5. yılda artık köşeyi dönüyorsunuz.

Dediğim gibi her vaka için uygun olduğunu söyleyemem ama özellikle girişimcilik tarafında ortalamada düşünülen süre bu.

Bu 5 yıl içinde özellikle ilk dört yılda kendinizi sorgulamanız, özgüveninizin sarsılması çok normal. Bir çok insan bu süreçte pes edip başa dönebiliyor ama önemli olan tam da bu zamanlarda kendinizi toparlamanın bir yolunu bulmak ve yolunuzdan şaşmamak. Ya da o aşamada yaptıklarınızın sizi istediğiniz yere getirmeyeceğini farkettiğinizde bir B planı tasarlayıp yola başka yönde devam etmek.

Emin olun kendinize yaptığınız yatırımın ardından gelecek değişim sizi öyle ya da böyle daha iyi bir versiyonunuza kavuşturacak. Belki yarın, belki çok daha yakın zamanda.

Keyifli haftalar!

#jamesaltucher

141 views0 comments

Recent Posts

See All