Search
  • Gökşen Asia

İki kelime


Fırsat ve Korku...

Fırsat bir duruma, korku ise daha çok bir hissiyata karşılık geliyor.

İlki daha olumlu tınlıyor kulaklarımızda; iyilikle, başarıyla daha çok özdeşleştiriliyor. İkincisi ise olumsuza işaret ediyor, kötü bir şeylerin olacağına ilişkin bir diken üstündelik haline.

Oysa biraz daha düşününce farkediyorsunuz; her iki kelime de sonunda ne olacağını kestiremediğimiz bir bilinmezliği barındırıyor içinde.

Kim değerlendirmeyi düşündüğü bir fırsatın tam da hayal ettiği gibi olumlu sonuçlanacağını iddia edebilir daha yolun başındayken?

Ya da kim tam da korktuğu şeylerin başına geleceğinden emin olabilir?

Her iki kelimenin özündeki bilinmezliğin buluştuğu bir başka nokta ise içlerinde barındırdıkları potansiyel. Zihnimiz fırsatın potansiyeli içerdiğini düşünmeye daha yatkından, söz konusu korku olduğunda bunu göz ardı ediyoruz.

Fırsat olarak gördüğümüz bir çok şeyin aslında hüsranla sonuçlanabileceğini, korktuğumuz bir çok şeyin de tam tersi sonuç verebileceğini unutmamak lazım. Konu ister kariyer değişimi olsun, ister hayatınızın bambaşka bir alanı...

Kolay mı, elbette değil. Ama en azından düşünmeye değer.

Korkuya bakışımı değiştirmede geçtiğimiz günlerde söyleşi yaptığımız Gökçe'nin büyük katkısı var. Yakında sohbetimizi sizlerle paylaşacağım.

Yazıyı bitirmeden dün karşıma çıkan bir videodan bahsetmek istiyorum.

Yazar, oyuncu, komedyen, müzisyen ve aynı zamanda yönetmen (!) olan Tim Minchin'in Avustralya'daki bir üniversitenin mezuniyet töreninde yaptığı konuşma. Konuşma son dönemde hayatımda birebir uygulamak için çaba gösterdiğim hemen her şeyi bir arada bulunduran öneriler dizisinden oluşuyor. Video İngilizce ama ana hatlarıyla başlıkları aşağıda sıralıyorum. Umarım sizin de hoşunuza gider:

1- Mutlaka bir hayalinizin olması gerekmiyor (Küçük, kısa vadeli hırslarınız olsun)

2- Mutluluğun peşinden koşmayın

3-Tüm olanlar şans işi, sizin doğumunuzdan başlayarak

4- Spor yapın

5- Kendi fikirlerinizi sorgulayın, eleştirin

6- Öğretmen olun, öğrendiklerinizi paylaşın

7- Kendinizi sevdiğiniz şeylerle tanımlayın

8- Sizden daha güçsüz konumda olanlara saygı gösterin

9-Son olarak,acele etmeyin!

Güzel bir hafta diliyorum!

PS: Görsel, Brüksel'in Scharbeek bölgesinden.

#korku #fırsat #scharbeek

90 views0 comments

Recent Posts

See All