Search
  • Gökşen Asia

Ikigai'sini bulan elime mum diksin!


Aklıma gelen, takılan, öğrenip de hemen unutmak istemediğim her şeyin notunu tuttuğumdan bahsetmiştim sanırım. Özellikle son iki senedir en yakın sırdaşım Evernote :)

Not aldığım konu başlıklarından biri de yeni keşfettiğim kelimeler. Farklı dünya dillerinden, ya da aslında hiç bir dile ait olmayan anlamı hoşuma giden hemen her kelimeyi not ediyorum.

O kelimelerden biri "Ikigai", daha önce yazmış mıydım hatırlayamadım. İkigai, Japonca "yaşamak" anlamına gelen "ikiru" ve "umut ettiğiniz bir şeyin gerçekleşmesi" anlamına gelen "kai" kelimelerinin birleşiminden oluşuyor ve "varoluş amacı" (İngilizce "reason for being", Fransızca "raison d'être") olarak çevriliyor.

Böylece bir çırpıda dilden döküldüğüne bakmayın. Tipik bir Japon kelimesine yaraşır, yüksek bağlamlı, derin anlamlı bir kavram Ikigai.

Mesleğiniz, onunla ilgili ya da ilgisiz yaptığınız iş ne olursa olsun özellikle değişim dönemlerinde kişilerin en çok ihtiyaç duyduğu nokta aslen ne yapmaları gerektiğini bulmak oluyor.ProjectPost30'da işini değiştirmek isteyip ilk etapta ne yapacağını bilemeyen hikayelere de sıkça yer veriyoruz biliyorsunuz.

İşte Ikigai kavramı bu noktada işimize yarıyor. Kişinin hem yapmayı sevdiği, hem yapmakta iyi olduğu, hem dünyanın ihtiyacı olan bir alana dokunduğu ve üstüne üstlük yaptığı zaman para kazandığı aktivitelerin kesişim noktası olarak görselleştiriliyor. Yani özetle Ikigai'nizi keşfetmek için aşağıdaki 4 temel soruyu yanıtlamanız gerekiyor:

Hayatta ne yapmayı seviyorum?

Hangi konularda iyiyim?

Dünyanın neye ihtiyacı var?

Ne yaparak para kazanabilirim?

Tüm bu soruları ve verdiğiniz cevapların kavram olarak nelere karşılık geldiğini gösteren güzel bir görsel buldum:

https://www.linkedin.com/pulse/prince-art-finding-your-ikigai-rana-hein-hartmann/

Ikigai'yi bulmak ve o alanda çalışmak elbette kolay değil. Hatta kavramı icat eden Japonlar için bile kolay değilmiş. Zira 2010 yılında 2bin Japonla yapılan bir araştırma, katılıcımların yalnızca yüzde 31'ini Ikigai'si olan (yani varoluş sebeplerine karşılık gelen) bir alanda çalıştıklarını ortaya koymuş. Gerçi yalnızca dediğime bakmayın, çevremizde hangimiz gerçekten tutku duyduğumuz, keyif aldığımız, başkalarına dokunan ve bize de para kazandıran işler yapıyoruz? Yüzde 31 fazla bile...

Bu soruları kendinize sorduğunuzda sizin karşınıza neler çıkıyor?

Bu hafta ikigai'sini keşfetmiş ve o alanda çalışan bir konuğumun hikayesini dinleyecek ve okuyacaksınız!

PS: Yazıya eşlik eden görsel ABDli sanatçı Alicia Mason'ın Ikigai isimli eserine ait.

#ikigai

174 views0 comments

Recent Posts

See All