Search
  • Gökşen Asia

ProjectPost30'la alakalı favori TED konuşmalarım


Bu hafta uzun uzun yazı yazmak yerine sizi çok beğendiğim bazı TED konuşmalarıyla baş başa bırakacağım.

Bunlardan ilki farklı temalardaki düşüncelerini ilgiyle okuduğum Alain De Botton'dan. Paylaştığım bu TED konuşmasında Alain "Ne iş yaptığımız" sorusunun günümüzde tüm hayatımızın yargılanmasına neden olan "snob" bir yaklaşımın ürünü olduğundan bahsediyor. Snob nedir, onun tam zıddı nasıl "annelerimiz" olur, başarıya yüklediğimiz anlamlar ve daha nicesi bu konuşmada. Eğer Türkçe altyazılı izlemek isterseniz, TED'in kendi sayfasındaki bu linke de tıklayabilirsiniz.

Size önereceğim başka bir konuşma, özellikle genç kadınlar arasında zamanında büyük etki yaratan Ye, Dua Et, Sev (Eat,Pray, Love) kitabının (Kitaptan uyarlanarak bir de filmi yapıldı, evet) yazarı Elizabert Gilbert'ten. Elizabeth, kitap sayesinde genç yaşta elde ettiği büyük şöhretin bütün kariyerini gölgeleme riskinin yarattığı sorunları anlatıyor. Bir insan iş yaşamı boyunca tek bir başarıyla mı tanınmalı, ya da tek bir başarısızlıkla mı? O başarı ya da başarısızlık her neyse hayat ondan önce ve ondan sonra diye ikiye mi ayrılmak zorunda? Elizabeth'i dinlemekte fayda var. Konuşmanın TED sayfasındaki linki burada.

Tüm zaman favorilerimden biri de Amerikalı psikolog Barry Schwartz. Kendisi ilk olarak "Seçim paradoksu" kavramıyla hayatıma girmişti. Ama bugün sizlerle iş dünyasının değişen kurallarına ilişkin bu konuşmasını özellikle paylaşmak istedim. TED Link burada.

Son olarak özellikle erkek okuyucuların vakit yaratarak izlemesini gönülden dilediğim bir konuşma var. ABD Dış Politikasının önemli bürokratlarından, aynı zamanda akademisyen Anne-Marie Slaughter konuşmasında, sevdiği işi yapmakla ailesine vakit ayırmak arasındaki ikilemini, bu ikilemden yola çıkarak ailede "eve ekmek getiren" ve "ev bakımını üstlenen" rollerinin neden hem kadınlar hem de erkekler için geçerli olması gerektiğini anlatıyor. TED linki burada.

Keyifli bir hafta geçirmeniz dileğiyle!

PS: Yazıya eşlik eden görsel, ProjectPost30'un da konuklarından olan Sevgili Ömür İlbaş'ın dünya çapında ün kazanan oğlu Sarp Kerem Yavuz'un Lunar isimli son sergisinden.


80 views0 comments

Recent Posts

See All