Search
  • Gökşen Asia

Gidişler, Dönüşler ve Dönüşümler


Bir süre uzaklaşmanın ardından geçtiğimiz hafta tekrar İstanbul'da iş başındaydım.

Her gidişin ardındaki dönüş, farklı bir dönüşümü de beraberinde getiriyor hayatımda. Bazen gittiğim yerlerde başıma gelenler sebebi oluyor bu dönüşümün, bazen de döndükten sonra yaşadığım şehirde farkına vardıklarım.

Sanırım bu kez her ikisi de.

Birkaç hafta önce yazmıştım, her duyguyu çok yoğun hissettiğim günleri geride bıraktım. Döndüğümde olumlu, olumsuz tüm etkisini üstümden atmak haliyle kolay olmadı, olmuyor.

Uzaktayken çalışmaya devam ettim ama tabii her şeyin merkezinde olmak başka. O yüzden işverenlerin uzaktan çalışma konusundaki endişelerini az-çok anlayabiliyorum.

Gelir gelmez önceden planlanan toplantılar, sonra son dakikada çıkanlar, hazırlanan işlerde revizyonlar-güncellemeler, yepyeni işler derken bütün haftanın nasıl geçtiğini anlamadım haliyle. Ay sonuna kadar da bu koşturmaca devam edecek muhtemelen.

Son bir kaç haftadır ister istemez ProjectPost30'la da yeterince ilgilenemedim. Her ne kadar tarihler ve saatler şaşmadan paylaşımları yapmayı bir şekilde başarsam da işin mutfağında binbir aksilik çıktı.

Bir ara telefonum bozuldu mesela; ki beni tanıyanlar bilir, telefonum benim neredeyse bir uzvum. Tüm işlerimi telefonla hallettiğim için onun yokluğunda adeta felç oldum. Bir süre arkadaşımın telefonuyla idare ettim ama tamir için Türkiye'ye dönmeyi bekleyemedim.

Telefonla her işi halledebileceğime inanmak da ayrı bir sorun. Tamir sonrası konuklarımdan birinin hikayesini e-maille duyurma işini telefondan yapayım istedim. Çünkü o sabah erkenden yanımda bilgisayar olmadan şehir dışına çıkmam gerekiyordu. Her şeyi bir gece önceden hazır ettiğimi sandım, tek yapmam gereken sabah telefondan "gönder" tuşuna basmaktı. Ama nedense bcc'ye yerleştirdiğim e-maillerin hiçbiri alıcısına ulaşmadı. Sonraki denemede ise e-mail konuğumun fotoğrafı görüntülenemeden gitti.

Tüm bunlar ders tabii:

Bir kere telefonumun beni her an yarı yolda bırakabileceği aylardır belli bir meseleydi, ciddiye almadım. Geçen sene de bu dönemlerde camını kırmıştım, senelerdir az çekmedi benden.

İkincisi telefondan gönderim yapmadan önce vakit yaratıp deneme yapmam gerekirdi, ihmal ettim. Artık e-mailleri MailChimp üzerinden göndereceğim. Oradaki endişem gönderilerin spame düşmesiydi açıkçası, umarım öyle olmaz.

Bir dahakine daha dikkatli olacağım elbette.

Benim gibi rutinleri ara ara kırmaya meraklı bir karakter için ProjectPost30 paylaşımlarındaki zamanlamalara sadık kalmak da ayrı bir disiplin meselesi. Zorlandığımı itiraf edeyim :)

ProjectPost30 açısından stresli geçen bir kaç haftaya paralel gerek yurtdışındayken, gerek döndükten sonra heyecan veren gelişmeler de olmadı değil. Vakti geldikçe detayları paylaşacağım.

Yeni sezonla birlikte (Eylül'ü kastediyorum) aklımda bir kaç yeni şey var ama henüz nasıl ve ne zaman hayata geçirebilirim kestiremiyorum. Tek bildiğim biraz daha vakit yaratmam ya da önceliklerimi yeniden gözden geçirmem gerektiği.

Bu arada artık erkek konuklarla da görüşmelere başlıyorum; ilkini yapmıştım, devamı gelecek. Çevrenizde önerebileceğiniz isimler varsa, lütfen çekinmeden paylaşın.

Elbette kadınlarla söyleşilerimize de devam.

Geçtiğimiz hafta ProjectPost30 dışında da çok güzel gelişmeler oldu. Çok sevdiğim iki insanın kitabı aynı hafta yayınlandı.

Biri ProjectPost30'un da ilham kaynaklarından, yakında dostluğumuzun 20. yılını kutlayacağımız Seda Çakır'ın ilk romanı: Halbuki Sağır bir Zangoç Kadar Kedersizdik.

Diğeri ise hem profesyonelliğinden hem de dostluğundan bolca ilham aldığım Sevgili Perçin'in Dünya'nın Yerlisi isimli seyahat kitabı.

Kitaplar demişken, yurtdışındayken de gözüm sürekli kariyer değişimi sürecine destek olabilecek içeriklere gitti. Bir kaç şey aldım sizler için. Aslında böyle bir yarışma falan yapıp paylaşmak istiyorum da, henüz formatını netleştiremedim. Bu konuda da önerilerinize açığım.

Bu hafta blog yazısını yalnızca ProjectPost30 gelişmelerine ayırmış olayım. Hafta içinde bir ilkle daha karşınızda olacağım.

Haberleşmek üzere!

PS: Fotoğraf tabii ki İstanbul'dan :)

#seyahat #istanbul #sedaçakır #perçinimrek #dünyanınyerlisi #kitap

71 views0 comments

Recent Posts

See All