Search
  • Gökşen Asia

Kariyer Değişimindeki Arkadaşınıza Destek Olmanın 8 Yolu


Geçtiğimiz haftasonu yakın arkadaşlarımdan biriyle çekindiğimiz bir fotoğrafı Facebook'a koydum. Fotoğrafa baktığımda aklımdan geçen tek şey; neredeyse 15 yıla yayılmış bu dostluğun yıllar içinde bizi bir aileye dönüştürmüş olmasıydı. Birlikte atlattığınız badirelerle, ortak acılarla, bol sevinçle, kahkahayla, dansla ve en çok da sohbetle aranızdaki mesafelerin anlamını yitirdiği, bazen kan bağınızın olduğu kişilerden çok daha sıkı bağlandığınız bir aile.

Son bir ay içinde aslen dünyanın binbir yerinden olan ve artık ailemin bir parçası diyebildiğim dostlarımla Avrupa'nın bir çok farklı yerinde bir araya geldik. Gerek eski dostlar, gererk yakın zamanda onlar sayesinde tanıştığım insanlar bana bu dünyadaki yegane şeyin "hissetmek" olduğunu bir kez daha hatırlattı. Sevgiyi, aşkı, dostluğu ve güveni hissetmek. Hatta bu duyguların bazen hiç konuşmadan, hiç yazışmadan bedeninizden aktığını farketmek.

Bu bahsettiğim dostlarımın çoğu ya 30'larının başında ya da 30'lara girmek üzere.

Hepimizin hayatında farklı sevinçler, hüzünler, telaşlar ve elbette irili ufaklı krizler var.

Bazılarımız yaşadığı yerden mutsuz, kimimiz ilişkisinden, kimimiz ise yaptığı işlerden keyif almıyor, tatmin olmuyor ya da tamamen umutsuzluk yaşıyor. Doğal olarak her biri farklı alanlarda değişim için doğru anı kolluyorlar.

ProjectPost30'daki söyleşilerimizde aile ve yakın çevrenin desteğinin değişim sürecinde ne kadar önemli olduğunu bir çok kez vurguladık. O yüzden bugün, gerçek bir dost olarak, kariyerinde değişim yaşamak isteyen arkadaşınıza nasıl destek olabileceğinizden bahsedeyim istedim. Aklıma gelen ilk 8 öneriyi yazıyorum, eminim ilerleyen süreçte bu yazıyı daha da genişleterek tekrar hatırlatırım.

1- Önce kulak verin!

Hayatta en çok ihtiyacımız olan duygulardan biri olumlanmak. Özellikle de sevdiğimiz, takdir ettiğimiz, kendimize yakın gördüğümüz insanlar tarafından. Eğer bir dostunuz size iş hayatını değiştirmek istediğinden bahsediyorsa ilk yapmanız gereken şey, önce onu dinlemek.

Haberi "Nerden çıktı şimdi" ya da "Saçmalıyorsun herhalde" şeklinde bir tepkiyle karşılamak ne arkadaşınıza ne de size bir fayda sağlayacak, emin olun.

Önce dinleyin ve anlamaya çalışın. Anlattıklarını mantıklı bulduğunuz noktalarda olumlama yapın ama öte yandan birazdan söyleyeceğim maddeyi de göz önünde bulundurun.

2-Gerçekçi tavsiyelerde bulunun

Evet olumlamak elbette önemli; arkadaşınızı değerli hissettirmek ve atmak istediği her adımda yanında olacağınızı söylemek. Ama bunu yaparken işin dozunu iyi ayarlamak lazım. Gerçekten akla kısa ve orta vadede yatmayan bir fikri hayata geçirmek konusunda; hele de gerekli araçlara sahip değilse, onu biraz daha ayaklarının üstüne bastırmak da sizin işiniz. Arkadaşınıza onu incitmeden doğru ve açık davranın. Emin olun ona bu şekilde daha fazla iyilik yapmış olacaksınız.

3-Neden sorusunun yanıtını vermesini isteyin

Arkadaşınızdan kariyerini neden değiştirmek istediğini önce kendisine sonra da size detaylarıyla anlatmasını isteyin. Bunu özellikle yazılı bir formatta tutması önem taşıyor. Sonra yazdıklarının üstünden birlikte geçin, artılarını ve eksilerini birlikte masaya yatırın.

4-Yetilerini ve yeteneklerini hatırlamasına yardımcı olun

Tüm o hengame ve koşturmacanın içinde bazen sahip olduğumuz yetileri, özellikle eğer bir süredir kullanmıyorsak göz ardı edebiliyoruz. Eski bir dostunuz kariyer değişimi için sizin görüşlerinizi almak istiyorsa, yıllar içinde yaptığı ve iyi olduğunu bildiğiniz yetilerini ve yeteneklerini ona hatırlatın. Anılar denizinde biraz yüzün ve onun bu değişim sürecinde ve devamında işine yarayacağını düşündüğünüz özelliklerini listeleyin. Sonra onunla paylaşın. Birbirini yakından tanıyan insanların onları özel yapan noktaları paylaşmaları duygusal anlar yaşatabilir. O yüzden bu seansı yaparken yanınızda mendil bulundurun :))

5-Tanıdığınız kişilere yönlendirin

Bence en önemli destek mekanizmalarından biri de arkadaşınızı ilgi duyduğu alanlar konusunda tanıdığınız kişilere yönlendirmek. Biraz networkünüzü konuşturun ve arkadaşınızın gerek iş arayabileceği ya da sadece tavsiye alabileceği kişilere ulaşmasına yardım edin.

6-İlgileneceğini düşündüğünüz pozisyonları paylaşın

Eğer arkadaşınız kariyerini ne şekilde değiştirmek istediğini biliyorsa işler biraz daha kolay. Sizin de ister istemez radarlarınız açılmış olacak. O alanda çıkan fırsatlara ya da iş ilanları gözünüze çarparsa arkadaşınızla paylaşmayı unutmayın.

7-Değişim sürecinde yaşanan finansal sıkıntıları anlayışla karşılayıın

Arkadaşınız eğer işinden ayrılıp yepyeni bir serüvene geçişi tam zamanlı işini bırakarak sürdürme kararı aldıysa, doğal olarak finansal açıdan biraz sıkıntı yaşıyor olabilir. Eğer imkanınız varsa elbette maddi destekte bulunmayı önerebilirsiniz ama bundan daha önemlisi ne biliyor musunuz? Onun daha tutumlu yaşaması gereken bu dönemde, eski alışkanlıklarınıza biraz ara vermek ve onun bütçesine uygun şekilde vakit geçirecek önerilerde bulunmak. Örneğin eskiden haftada bir kaç kez gece dışarı çıkıyorduysanız, bunu biraz azaltıp evde daha fazla vakit geçirmeyi önerebilirsiniz.

8-Başının etini yemeyin

Şimdilik son madde bu. Destek olmak, ne şekilde olursa olsun çok güzel. Destek olurken bir yandan bu serüvende arkadaşınız için endişelenmeniz de bir o kadar normal elbette. Ama bu endişe boyutunu dışarı yansıtırken biraz dikkatli olun. Arkadaşınıza sürekli "ee nasıl gidiyor iş arayışı", "bu hafta da bir şey çıkmadı mı?", "ne zaman pes etmeyi düşünüyorsun?" gibi sorularla yaklaşmak, gösterdiğiniz tüm diğer çabaların yok olmasına ve hatta arkadaşlığınızın sarsılmasına neden olabilir.

Onun başının etini yemektense, bırakın gelişmeleri o sizinle paylaşsın.

Hepinize güzel bir hafta diliyorum. Ben bugünden itibaren kendimi diğer işlere gömmeye başlıyorum. Ama Çarşamba nefis bir hikayeyle daha karşınızda olacağım.

PS: Bu haftaki görsel Barselona sokaklarından.


90 views0 comments

Recent Posts

See All