Search
  • Gökşen Asia

Yarını planlarken bugünden kopmayın


Attığımız her adımı, hayatımıza dahil ettiğimiz her insanı ve tabii ki okuduğumuz okulları ve seçtiğimiz her mesleği tekrar tekrar sorguladığımız belirsizlikler çağında bir şekilde hayatta kalma savaşı veriyoruz. Eğer günün birinde bu savaş biterse, sonunda gelecek barışın kime ne faydası olacak orası meçhul. Bu yüzden anın hakkını vererek yaşamak, elimizdeki tek silah belli ki.

Farklı bir çok duyguyu bir arada, dolu dolu yaşadığım günler geçiriyorum. İniş çıkışlarla ve bilinmezliklerle barışmaya çalıştığım; sıkı çalışmaya, azme, sabıra, koşulsuz ve hesapsız sevgiye sonuna dek kucak açtığım hayatımın bu döneminin meyvelerini topladığım günler. Sonunda olacakları çok da hesap etmeden düşe kalka gidiyorum. Mümkün olduğunca da içinde bulunduğum anda kalmaya ve tadını çıkarmaya çalışıyorum.

Geçenlerde "Kariyerinizde değişime gitmeden önce kendinize sormanız gereken tek soru" başlıklı bir yazıya denk geldim. Kendimi dinlemediğim her an geleceğe odaklanmaya meyleden bünyeme iyi geldi.

Yazı şöyle bir muhabbetle başlıyorduı:

"Nihayet hoşlandığım adam benimle çıkmak istediğini söyledi. Ne yapsam, ne desem bilemedim gerçekten. Düğün masrafları falan, nasıl altından kalkarız ki şimdi!"

Kulağa biraz saçma geliyor değil mi ! (Gerçi bu bakışa sahip kadın ve erkeklerimiz olabilir, çok da yorum yapamıyorum :)))

Saçma demeyelim ama pek gerçekçi olmayan bir durumdan bahsediyoruz.

Kariyer değişimi açısından da aslında bazen kendimizi bu absürd sahne içinde bulabiliyoruz. Demek istediğim şu, daha bugünü kotarmadan yarının hesabını yapmaya başlıyoruz.

Mesela daha ortada fol ve yumurta yokken, birden önümüzdeki iki seneyi maddi açıdan nasıl geçireceğimizi kara kara düşünmeye başlıyoruz. Bunu ben de yaptığım için çok iyi biliyorum :))

Geleceğimizi planlarken düştüğümüz en büyük hata, bugünü yaşamayı ve bugünle baş etmeyi ertelemek.

Bahsettiğim yazıdaki soru şuydu: Kariyerinizi değiştirme noktasında atabileceğiniz en küçük ama en etkili adım sizce ne?

Basit görünen ama üstüne düşünülmesi gereken bir soru. Eğer yanıtını bulabildiyseniz gözünüzün önünde bir yerde tutun, okuduğunuz kitabın arası, buzdolabı üstü, telefonunuz vs. gibi.

Bunun ne olduğunu keşfettikten sonrası emin olun çok daha kolay olacak. Acele etmeden o adım için planlama yapmaya başlayabilirsiniz. Küçük kazançlarla, büyük değişimin yolunu ancak bugününüzü iyi analiz ederek açabileceksiniz.

Ayrıca unutmayın, yaptığınız hiçbir plan kağıt üstünde olduğu gibi işlemiyor. Hiç ummadığınız sorunların hiç beklenmedik anlarda karşınıza çıkabileceği gibi, hiç beklemediğiniz sürprizler yolunuza çiçekler dizebiliyor. Dikkat edilmesi gereken şey karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmek. Bu değerlendirmeyi yapabilmenizin yolu da içinde bulunduğunuz anın farkında olarak yaşamakla mümkün. Biraz kendinize nefes aldırın ve yavaş yavaş adım atın...

PS: Yazıdaki görsel Robert Delaunay'in Endless Ryhthm (Bitmeyen Ritim) isimli eserinden.

#robertdelaunay #endlessrhythm

93 views0 comments

Recent Posts

See All