Search
  • Gökşen Asia

İş Yaşamında Başarının Kriterleri Ne Olmalı?


Geçen hafta bir kaç arkadaş taksiyle şehrin Batı Yakası'ndan Doğu Yakası'na doğru yol alıyoruz. Arkadaşlardan biri (Kendisine X diyelim) o sırada aramızda olmayan ortak bir arkadaşımız (O da Z olsun) için "Z adına çok üzülüyorum. Bir türlü iş hayatını rayına oturtamadı" şeklinde bir cümle kurdu.

Z'yi kısa süre önce halinden çok memnunken görmüş biri olarak dayanamadım, "Neden öyle düşünüyorsun?" diye soruverdim.

Aldığım yanıttan, Z'nin farklı alanları deneyimleme arzusunu taksideki arkadaşımın kendi başarı tanımıyla bağdaştıramadığını ve o yüzden Z'yi kendince başarısız addettiğini anlamış olduk..

Sahip olduğu yetiler, elindeki imkanlar ve karşısına çıkan fırsatlar dahilinde farklı şirketleri ya da farklı iş alanlarını deneyimleyen, bu her bir deneyimi cebine koyarak yaptıklarından memnun ve mesut biçimde yoluna devam eden birine kim, ne gerekçeyle başarılı olamadığını söyleyebilir ?

Sonrasında kendi başarı tanımlarımız üzerinden gittik. Tüm bu tanımlarda ailemizden ve okullardan aldığımız eğitimin, birileriyle sürekli kıyaslanma ve yarıştırılma dürtüsünün ne denli etkili olduğunu farkettik ve tabii biraz üzüldük.

Hikayenin başındaki tepkisinden anlayacağınız üzere X'e göre iş yaşamında başarı, bir alanda uzmanlaşmayla ilintili. Ona göre alan değiştirmek başarıdan ziyade başarısızlığı temsil ediyor. O bahsedilen iş alanı neyse, oradaki mevkide zaman içinde yükselmek ve karar verici bir konuma gelmek, buna paralel olarak iyi bir gelir elde etmek, X'in başarı kavramının altını dolduran etmenler.

Bana göreyse iş hayatında başarının kriterleri bambaşka. Örneğin:

- Yaşın ve statün ne olursa olsun fikirlerini özgürce ifade edebilmek ve karşındaki kişileri fikrinle ikna edebilmek fırsatına sahip olmak (ikna etmek başka bir mevzu, o fırsatı yakalamak bambaşka)

- Aklına yatmayan ve mantıklı gelmeyen bir işi yapmama konusunda insiyatif kullanabilmek ve bunun gerekçeleri konusunda karşındakileri ikna edebilmek

- Kurumun ve statün ne olursa olsun, yaptığın iş için güvenilir ve tercih edilir olmak

- Hayatını idame ettirebildiğin sürece, ne kadar kazandığını önemsemeden keyif aldığın bir işi yapmak

- İş yaşamının yoğunluğuna rağmen iş dışında yapmak istediklerine ve sevdiğin insanlara vakit yaratacak takata sahip olmak

Bunlar en azından ilk aklıma gelenler.

Şehrin iki yakası arasındaki trafik ilk kez bir işe yaradı ve arkadaşımızın en azından olaylara başka türlü bakmasına biraz vesile olduk sanırım.

Bu muhabbetin üstüne internette dolaşırken Şubat ayında Forbes'da yayınlanan bir yazıya denk geldim. Başlığı "İş hayatında başarılı olduğunuzun 5 işareti" olan bu yazıyı tabii ki ilk olarak taksideki arkadaşlarımla paylaştım.

Forbes için yazıyı kaleme alan Liz Ryan iş yaşamında başarının unsurlarını şu şekilde sıralamış:

1- İşinizde insiyatif alabiliyorsanız ve bir işin nasıl yapılması gerektiği konusunda siz karar verici olabiliyorsanız,

2-İş veren ve/veya müşterilerinizin başarılı olmaları için onlara neler sunmanız gerektiğini biliyorsanız,

3-Doğru zamanda ve doğru yerde sesinizi çıkartabiliyorsanız,

4-Büyük hayaller kurmak için kendinize izin veriyorsanız,

5- Sevdiğiniz ve sizi seven insanlarla çevriliyseniz o zaman kendinizi başarılı addedebilirsiniz.

Ryan bu son maddeye güzel bir açıklama da getiriyor. İşlerin biri gider, diğer gelir. İş yaşamındaki titriniz ya da statünüz çok da fazla bir anlam taşımıyor. Esas anlam taşıyan şey, sizin haleti ruhiyeniz, kendinize olan inancınız ve sahip olduğunuz değerlere olan tutkunuz.

Bundan daha güzel özetlenebilir miydi bilmiyorum.

Peki siz hiç kendi başarı tanımınız üzerine düşündünüz mü?

PS: Bu haftaki konuğum iş hayatında kendi kurallarını yazan yaratıcı bir kadın . Çarşamba yepyeni bir hikayeyle görüşmek dileğiyle !

PS2: Bu yazıya eşlik eden görsel ABD'li ressam, heykeltraş ve mixed-media sanatçısı Jessie Hedden'ın "Red Still Life" isimli eseri.


#redstilllife #jessiehedden #başarı #forbes #lizryan

617 views0 comments

Recent Posts

See All