Search
  • Gökşen Asia

İnsana Duyulan İhtiyaç Biter Mi?


Çok keyifli bir haftayı geride bıraktım.

Geçtiğimiz hafta biri Kolombiya Medellin, diğeri Kanada Toronto'da olan iki müthiş kadınla söyleşi yaptık. Harika bir his, dünyanın öbür ucundan da olsa birbirimize dokunabilmek. Hikayeleri yakında sitede olacak.

Bu bağlantılar sayesinde öyle güzel geri dönüşler geliyor ki, mutluluğumu tarif etmemin imkanı yok.

ProjectPost30 sayesinde hayatıma inanılmaz insanların katılması bir yana, sanırım çaktırmadan yakın çevremin de zihnine ve gönlüne düşünce tohumları eker oldum.

Hafta içinde kardeşim benimle biraz dertleşmek istediğini söyledi. Bana kıyasla çok daha zeki, duygusal açıdan kuvvetli ve kendi içinde çok daha tutarlı bir adamdır kendisi.

Konuşmamızın teması hayattan ve kariyerden beklentilerimizdi. Zamanında geçirdiğim içsel çalkantıyı, benden çok daha önce yaşamaya başlayan bu müthiş adamın böyle mevzulara kafa yormaya başlaması hem duygulandırdı, hem de çok gururlandırdı.

Sohbetimiz sırasında geçenlerde burada da bahsettiğim, bazı mesleklerin yakın gelecekte tedavülden kalkacak olmasından açıldı konu. Bu koşullar karşısında hayatta kalabilmek için neler yapmalıyız, var olan yetilerimize neler eklemeliyiz bunlardan konuştuk biraz.

Bu sohbetin hemen üstüne insan kaynakları uzmanı Alman Reiner Strack'ın, 2030 yılında karşı karşıya kalacağımız iş gücü krizini ele alan TED konuşmasına denk geldim. 2030 öngörüsü ilk anda sanki uzak bir gelecekmiş gibi geldi ama hepi topu on üç sene sonrasından bahsediyoruz.

Strack, konuşmasında 2030 yılında insanların iş seçerken dikkat edecekleri noktalar sıralıyor. Önemli olduğunu düşündüğüm için paylaşmak istedim:

Maaş, kazanç bu listenin 8. sırasında. İlk 4'te ise şunlar yer alıyor:

4- Üstlerle iyi ilişkiler kurmak

3- İş ve özel hayatta iyi bir denge kurmak

2- İş arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurmak

1- Yaptığınız işte takdir görmek

Benim görüşüm, hayatınızın hangi döneminde ne iş yapıyorsanız olun, onu hakkıyla yaparsanız takdirin bir biçimde size ulaştığı.

Strack'ın vurguladığı başka önemli bir nokta ise, ileride şirketlerin iş stratejilerine verdiği önemin aynısını, insan kaynağı stratejilerine vermelerinin gerekeceği.

Bu noktada şirketlerin insan kaynağı stratejilerini oluştururken yanıtlamaları gereken temel soruları ise şu şekilde sıralıyor:

  • Arz ve talebi nasıl öngöreceksiniz?

  • İşinde iyi insanların ilgisini nasıl çekeceksiniz?

  • Sizinle çalışan insanları nasıl eğitip, yetilerini geliştireceksiniz?

  • İşinde çok iyi olan insanları nasıl bünyenizde tutmaya devam edeceksiniz?

İş kollarının bir kısmının yok olacağı malum, tamam. Bu dünyada ayakta kalabilmenin temelinde sürekli gelişim ve öğrenme yatıyor, sürekli söylüyoruz. Dünyadan kendimizi izole ederek, treni kaçırma lüksümüzün olmaması lazım.

Sürekli öğrenme ve gelişimi ise tek bir alanda değil, birbirini besleyen farklı alanlarda yapmakta fayda var. Öğrenme ve gelişim işin bir boyutu evet, ama asla tek boyutu değil.

Evet, meslekler ve iş yapış biçimleri değişecek. Ama insana duyulan ihtiyaç; daha doğrusu çalışkan, işini iyi yapan, onu sahiplenen ve ileri taşıyan insanlara duyulan ihtiyaç bugün yarın sona ermeyecek bence. O sebeple içinde bulunulan ekiplerle, işin bir parçası olan paydaşlarla ya da hizmet sunulan müşterilerle kurulan sağlıklı ve verimli iletişim ileride size mutlaka yol, su, elektrik olarak dönecek gibi geliyor. Umarım yanılmam :)

Gelecek gerçekten bir çok soruya gebe. Büyük bir heyecanla izliyorum. Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? İnsanlara duyulan ihtiyaç gerçekten tamamen biter mi?

Kardeşimin özelinde ise, eminim o her nerede olursa olsun, yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya devam edecek.

Bu hafta eğitim ve iş hayatının tamamında çok yönlülüğünü koruyan, bugünse üst düzey yönetici olduğu kurumsal hayatı bırakıp, hobisini daha ciddi bir aşamaya taşıyan ve nihayetinde işe dönüştüren harika bir kadını dinleyeceğiz! Çarşamba görüşmek üzere!

PS: Bu arada 24'ündeki ilk buluşmamız için hala kayıt yaptırmadıysanız link burada.

#reinerstrack #ted

77 views0 comments

Recent Posts

See All