Search
  • Gökşen Asia

Rengini Belli Et!


Geçtiğimiz haftasonu harika bir iletişim eğitimi aldım. "Sen zaten iletişimci değil misin, ne eğitimi" demeyin sakın! Haftalardır sürekli gelişme, hayatboyu öğrenme kavramlarından bahsediyoruz burada.

Eğitim sırasında;

  • Karşınızdaki insanın tavır ve söylemlerinden renk enerjisinin farkına varmak,

  • Renk enerjisinden hareketle, karakter özelliklerini, hassasiyetlerini bilmek ve anlamlandırmak,

  • Ona uygun iletişim yöntemlerini ve üslubu seçmek,

  • Fikrinizi savunmak, karşınızdakileri ikna etmek,

  • Doğru olumlu ve olumsuz geri bildirimleri vermek,

  • Karşınızdaki insanı dinlemek ve dinlerken dış dünyadan tamamen kopmamak gibi bir çok başlığı ele aldık.

Farkında olmadan bir kısmını hayatımın her alanında uyguladığım ama arka planında nelerin yattığını bilmediğim, bir kısmı ise çok yeni olan bir çok yeni bilgiyi kaydettim zihnime.

Bunların başında da en başta saydığım "renk enerjisi" geliyor. İlk olarak tıbbın babası Hipokrat'ın ortaya atılan bu renk enerjisi kavramı, insanların bazı davranış kalıplarından hareketle 4 ana karakter tipini, her biri bir renge karşılık gelecek şekilde düzenleyen şablon olarak özetlenebilir sanırım.

Çok sevgili İsviçreli Psikiyatrist ve Psikoanalist Carl Jung, Hipokrat'tan aldığını bir adım öteye taşıyarak, bu dört rengin yani karakter hepimizin içinde farklı dağılımlarda olduğunu ortaya koyuyor.

Renkler şu şekilde kategorize edilmiş:

Soğuk Mavi: İçe dönük, görev odaklı, baskı altında sakin, düşünceli ve tarafsız, bağımsız

Toprak Yeşili: İçedönük, duyusal, uyuma ve görüş birliğine önem veren , rahatlatıcı

Ateş Kırmızısı: Dışa dönük, yüksek aktiviteyi, başkalarıyla çalışmayı, mantıklı olmayı ve gerçeklere odaklanmayı seven, doğrulayıcı, cesur

Güneş Işığı Sarısı: Dışadönük ve duygusal, diğer insanlarla birlikte olan, moral ve ilham veren,aksiyonu ve eğlenceyi seven

Renk enerjinizin tespiti için elbette bir test çözüyorsunuz. İnternette bulunan testlerin çok güvenilir olduğunu zannetmiyorum ama isterseniz bir deneyin. Maalesef önerebileceğim, kesin şuna bakın diyebileceğim bir yer yok.

Benim yaptığım envanter sonucunda rengimin aslen sarı olduğu, devamında sırasıyla kırmızı, mavi ve yeşilin geldiğini gördüm.

İnsan ilişkilerinden, seçeceğiniz işe, işinizi nasıl yapacağınızdan, karşınıza çıkan olumlu-olumsuz olaylara verdiğiniz tepkiye kadar renginiz sizinle ilgili çok fazla şeyi açığa çıkarıyor.

Yalnızca kendinizi tanımak, hareketleriniz ve düşünüşünüzle ilgili farkındalık kazanmak açısından değil; birlikte çalıştığınız, hayatınızı paylaştığınız insanlarla iletişiminizde de renk enerjisini bilmek büyük kolaylık sağlıyor.

Geribildirimin önemi

Bu hafta aslında geçenlerde yaşadığım ve ProjectPost30'u ilgilendiren bir olayı paylaşmayı planlamıştım sizinle. Ama eğitimi aldıktan sonra olayı tekrar değerlendirip içeriğini değiştirmek zorunda kaldım.

Haftasonu üzerinde durduğumuz önemli konulardan biri de geribildirim vermekti.

Yaklaşık 10 gün önce projeye bir şekilde denk gelen ve incelemek için vakit harcayan bir girişimciyle tanıştım. İşin çıkış noktasını ve samimiyetini beğenmekle birlikte bazı eleştirileri olduğunu ve paylaşmak istediğini söylediği için büyük bir heyecanla görüşmek ve onu dinlemek istedim.

Yaklaşık iki saat süren dolu dolu bir sohbet geçirdik. Dediği gibi eleştirdiği bir çok nokta oldu. Bunların bir kısmı aklıma fazlasıyla yattı, bir kısmı zaten benim de düşündüğüm şeylerdi, bir kısmında ise onu kendi görüşüm doğrultusunda ikna etmeye çalıştım ve anlayışla karşılandım.

Uzun zamandır bu şekilde eleştiri bombardımanına tutulduğumu hatırlamıyorum.

Haftasonu eğitimi aldıktan sonra farkettim ki, benim yaşadığımı sandığım o eleştiri seansı aslında çok başarılı bir "olumsuz geri bildirim" seansıymış. Olumsuz geri bildirim veren kişinin rengini ve onun özelliklerini göz önünde bulundurduğumda aslında beni elinden geldiğince kırmadan, incitmeden, yaptığım işi daha iyi bir yere taşımama fayda sağlayacak şekilde önerilerini sıraladığını farkediyorum.

Bu vesileyle geri bildirimde dikkat edilmesi gereken temel noktalardan aklımda kalanları da sıralamış olayım:

Geribildirim;

  • Kişiyi yargılamamalı, davranışa ya da spesifik bir olaya odaklanmalı

  • Muğlak değil, net olmalı

  • İğneleyici olmamalı

Ben de her ne kadar en başta savunmaya geçme refleksiyle hareket etsem de ilerleyen dakikalarda orta bir yolda buluşmayı başardığımız için mutlu oldum. Ne kadar teşekkür etsem az!

Bugünkü yazıyı bitirmeden iki gelişmeye daha değineceğim:

İlki insanlık adına küçük, ProjectPost30 tarihi adına önemli bir adım. Dün ilk yabancı konuğumla söyleşimizi gerçekleştirdik. Yakında hikayesini paylaşacağım sitede.

İkinci olarak da, aklımda bir süredir ProjectPost30 için ufak çaplı bir buluşma organize etme fikri vardı. Sevgili arkadaşım Perçin'in (İmrek) yönlendirmesiyle Habita Coworking ev sahipliğini kabul etti.

24 Mayıs akşamı, iş çıkışında hem tanışalım, sohbet edelim, hem de "Seyahatin Kariyer Değişimine Etkisini" ele alan güzel deneyimler dinleyelim isterseniz, buradan kayıt olabilirsiniz. Facebook'ta da hayatımda ilk kez bir etkinlik sayfası açtım. Oradan da gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Son olarak bu hafta paylaşacağım hikayeyle ilgili bir teaser da yapıp kaçıyorum. Söyleşilerde farkettiyseniz sıkça sorduğum bir soru var. Hayatınızda örnek aldığınız, ara ara akıl danıştığınız bir rol model ya da mentorünüz var mı, sorusu. İşte bu hafta benim için bir rol model olan bir büyüğümle tanıştıracağım sizi. Ben sohbetten çok keyif aldım, umarım sizde de benzer etkiyi yaratacaktır.

PS: Renklerden bahsedince aklıma Hollandalılar'ın bu sene 100. yılını kutladığı De Stijl (Stil) akımı ve akımın babalarından dünyaca ünlü ressam Pied Modrian geldi. Bu haftaki yazımıza onun De Stijl'i en iyi yansıtan çalışması eşlik ediyor.

#hipokrat #carljung #renkenerjisi #destijl #piedmodrian #projectpost30

86 views0 comments

Recent Posts

See All