Search
  • Gökşen Çalışkan

Bir ayda neler oldu ?


Aslında bu hafta bambaşka bir konuda yazacaktım.

Ama takvime bakıp ilk ayımızın geride kaldığını görünce bir değerlendirme yapmak fena olmaz gibi geldi.

Zaman çok garip bir kavram. Hesabını tuttuğunuzda bir adım ilerlemez, akışına bıraktığınızda bir bakarsınız ucu elinizden kaçıverir.

ProjectPost30'un sitesini tasarlayıp "yayınla" tuşuna bastıktan sonra hızla geçen zamana bu kadar çok şey sığdırabileceğimizi düşünmemiştim. Biz diyorum, çünkü bu işi gerçekten birlikte yapıyoruz.

Bir özet yaparsam eğer, 8 Mart'tan bu yana:

-Websitemiz, Twitter ve Facebook hesaplarımız yayında (hala takip etmeyenlerdeyseniz, bir tık uzağınızdalar.)

-İki sosyal medya hesabımızı da takip eden yaklaşık 250 kişi var, aynı insanlar mıyız emin değilim :)) Elimden geldiğince aynı şeyleri koymamaya gayret ediyorum. Zor iş bu sosyal medya hesaplarını yönetmek, düzenli içerik paylaşmak. Biraz daha disiplinli olmaya çalışacağım ilerleyen zamanda. Kişisel hesaplarımla ara ara karışıyor paylaşımlarım ama alışırım herhalde zamanla. Henüz çok kişi değiliz belki ama benim 8 yıldır açık olan Twitter hesabımı 700 kişinin takip ettiğini düşünürsek, 1 ayda 250 kişi fena değil diyerek Polyanacılık oynayabilirim :)

-En çok Pazartesi ve Çarşamba günleri takip ediliyoruz, blog yazısı ve hikayeleri o günlerde paylaştığım için haliyle. Siteye günde 3bin kişinin girdiği günler de oldu, 50 kişinin de.

-1 ay içinde 14 harika kadınla söyleşi yapabildim. O kadınlar başka kadınları katmaya başladılar hayatıma.

-E-mailler ve mesajlar artmaya başladı.

"Eminim çok meşgulsünüzdür ve ön elemeden geçirmeniz gereken hikayeler vardır ama ilginizi çekerse benim de şöyle bir hikayem var" diyen mesajlar bile gördüm bu ay içinde, çok yaşayın!

Bu noktada açıklama yapma gereği duyuyorum. Şaka bir yana öyke her gün 100 mesaj/email aldığım yok tabii, ama bir kaç tane geliyor. Çok meşgulsünüz noktası tamamen zamanı yönetebilmemle alakalı. Gönüllü bir iş yaptığım için ister istemez fırsat bulduğum anlara görüşme sığdırmaya çalışıyorum. Çok keyif aldığım için de zamanlarımı bu işe göre organize etmeye gayret ediyorum. O yüzden çok hikaye geliyordur, benim hikayem yeterince ilgi çekmez gibi endişelerle lütfen sessiz kalmayın. Kimseyi cevapsız bırakma ya da görüşmek istememe gibi bir tavrım asla olmaz.

-Son 1 ay içinde olan güzel gelişmelerden biri de, uzun zamandır haberleşmediğim , görüşemediğim arkadaşlarımla bu proje sayesinde tekrar iletişim kurma imkanına kavuşmamız oldu. Kimileriyle arayı kapadık, kimileriyle sonrası için söyleşi planı yaptık.

-Bu arada ay içindeki nefis haberlerden biri ProjectPost30la ilgili ilk röportajımızın yayınlanmasıydı. Okumayanlar için link burada.

Dediğim gibi bunların hiçbirini bu kadar kısa zamanda beklemiyordum.

Belli ki yalnız değiliz.

Umarım ilerleyen günler aynı heyecanla ve enerjiyle devam eder.

Bu hafta ülke için heyecanlı geçecek. Haftaya bugün nasıl bir ülkeye uyanacağız, büyük merak. Her ne olursa olsun, hayat, ışık ve gölgenin bir aradılığıyla geçiyor. Umudumuzu yaşatacak, bizi hayata ve bu ülkeye tutunduracak çatlakların içinden çıkan ışığın peşinden gitmeye devam.

Bu arada bu hafta, yaşadığı travmatik bir olay sayesinde hayalini kurduğu işe geçiş yapan umut dolu bir kadının hikayesini dinleyeceğiz.

Çarşamba tekrar görüşmek üzere!

Gökşen

PS: Bu yazıya eşlik eden görsel, geçtiğimiz sene 22 Mart'ta Brüksel'de gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden Belçikalı fotoğrafçı Johan Van Steen'e ait. Light&Shadow (Işık ve Gölge) isimli sergiyle Steen'in eserlerinin paylaşılmasını sağlayan kişi ise eşi Kristen Verellen. Verellen, terör saldırısı nedeniyle benzer acıları yaşayan insanlarla diyalogu artırarak travmayla baş etmek amacıyla "Circles-We have the choice" isiml bir sivil toplum kuruluşunu hayata geçiriyor. Serginin manifestosunu da soldaki görselde okuyabilirsiniz.

Çok özetle diyor ki, seçenek bizim elimizde. Sevgiyi seçmek de, şiddeti seçmek de.Bizi bu şiddet sarmalından kurtaracak olan herşeyin ötesinde olan sevgi. Sevgi, ışığı ve gölgeyi birleştiriyor. Herşey burada başlayıp, bitiyor.


86 views0 comments

Recent Posts

See All