Eğer ProjectPost30'da birkaç hikayeyi dinlediyseniz, hemen her konuğuma yönelttiğim bir soruyu farketmişsinizdir. "Hayatınızda örnek aldığınız, rol model ya da mentor olarak gördüğünüz biri var mı?" sorusundan bahsediyorum.

 

Bu soru bana yöneltilmiş olsa, en başta ismini anmak isteyeceğim kişilerden biri bu haftaki konuğum çok sevgili Ömür İlbaş.

 

Söyleşimizin en başında  Ömür Hanım'ın hangi mesleğini öne çıkarmam gerektiğini bilemediğimi belirtiyorum. Zira dokunduğu her işi büyük bir başarıyla ve aşkla yapan bir kadın var karşımda.

 

İletişim sektörünün hemen her alanında kendisine rastlamamız mümkün. 

 

Hiç bitmeyen enerjisi, dimdik duruşuyla ve o içi gülen güzel gözleriyle, ama hepsinden önemlisi araştırmaktan ve öğrenmekten bıkmayan, sıkılmayan ruhuyla tam bir rol model.

Hikayesinin detaylarını aşağıda, podcastten dinleyeceksiniz.

 

Burada kısa bir özetini paylaşıyorum.

 

Aile mesleği olan hukuk alanında Fransa'da eğitim aldıktan sonra hayatına orada devam etmesi beklenirken Ömür Hanım, 1978'deki 1 Mayıs olaylarının ardından Türkiye'ye dönüyor. 

 

İş yaşamına TRT'de başlıyor, üç yıl süren radyo haberciliği deneyimini ve Fransa'da tanıdığı bir kaç kişinin iletişim bilgilerini cebine koyuyor ve 80 darbesinin ardından Paris'e yerleşme kararı alıyor; hem de babasının "büyük hata yapıyorsun" serzenişine rağmen.

 

İletişimin mucizesine inanan ve hayatta karşısına çıkan tüm güzellikleri sahiplenen bir kadın Ömür Hanım. 

 

Toplam 15 yıl yaşadığı Fransa'da, önce Türkler'in yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde hukuki alanlarda çeviri yapıyor.

 

Tercümanlıktan TV sektörüne , oradan Türkiye'de özel kanallarda yapımcılığa uzanan bir serüven...

 

"İletişim bende bir tutku" diyen Ömür Hanım, TV kanallarındaki yapımcılık deneyimini bir süre sonra reklam sektörüne taşıyor. 

 

Reklamcılıktan sonra ise eğitim ve koçluk alanlarına geçiş yapıyor.

 

Sektör ya da meslek değiştirmenin kolay olmadığının altını çizen Ömür Hanım, "Her seferinde dersime çalıştım" diyor ve her iş için çok iyi hazırlanmak gerektiğini vurguluyor.

 

Meslek değişimi noktasında bizlere neler önerebileceğini sorduğumda ise, kulağımıza küpe olması gerek önemli noktalara değiniyor:

 

-En iyi yaptığınız şeyi keşfedin ve onu yapmaya devam edin

-Basit düşünün, hayatı zor koşmayın

-Her yeni projede ya da işte ne yapmak istiyorum, kendimi ne yaparken hayal ediyorum, neler beni heyecanlandırıyor, bunları düşünün

-Gerçekçi olun

 

Ömür Hanım'ı her daim güler yüzlü gördüğüm için sormadan edemiyorum. Koçluk ve eğitmenlik alanındaki uğraşlarından biri, insanların potansiyellerini ortaya çıkarmak ve onları motive etmek. Peki ya kendisi zorluklarla karşı karşıya kaldığında nasıl motive oluyor, rol model olarak kendisine kimleri seçiyor?

 

Motivasyon noktasında "İçindeki ses"e hatta "sesler"e güvendiğini söylüyor. 

 

"Herkesin rol model, mentore ihtiyacı var. Kiminin aklına, kimin merakına, geleceğe bakışına hayranım" dedikten sonra da, kendisi gibi çağının ötesinde yaşamış olan anneannesi ile her daim kendisini ters köşeye sıkıştıran,  dünyaca ünlü bir sanatçı olan çok sevgili oğlu Sarp Kerem Yavuz'ı örnek gösteriyor. 

 

Sürekli yeni fikirleri hayata geçiren Ömür Hanım şu günlerde yenilikçi bir proje üzerine daha çalışıyor. 

OkuyorUs websitesinden detaylarına erişebileceğiniz bu yeni iş alanıyla Ömür Hanım, ABD'de okumaya giden gençlerin ülkeye ve yaşadıkları çevreye uyum sağlaması ve daha sorunsuz bir eğitim süreci geçirmeleri amacıyla danışmanlık hizmeti veriyor.

 

Hatta aranızda bu yıl çocuğu ABD'de okumaya gidecek olan varsa, 17 Mayıs akşamı konuyla ilgili düzenlenen tanıtım etkinliğine katılabilir. İlginizi çekiyor ya da çekeceğini düşündüğünüz birilerini tanıyorsanız bu email adresi üstünden bilgi alıp, kayıt yaptırabilirsiniz. 

Özetlemem gerekirse, Ömür Hanım'ın en sevdiğim yönlerinden biri, bizim bugün kafa yorduğumuz ve geleceğin çalışan ve üreten insanlarında olması gerektiğini tartıştığımız bir çok özelliğe çok önceden sahip olması.

 

Kendisini "Benim içime Y kuşağı kaçmış" diyerek tanımlayan; çevresine, dünyaya ve dünyanın geleceğine hep merakla bakan, sürekli araştıran, yeni şeyler öğrenen ve paylaşmaktan asla çekinmeyen bir kadın olarak onu heyecanla takip etmemek mümkün değil !

 

Burada yazdıklarımın ötesindeki bir çok detayı podcastten dinleyebilirsiniz.

Ömür Hanım'ın kişisel websitesine de mutlaka göz atmanızı öneririm.

Keyifli dinlemeler!

10

MAYIS
2017

İÇİNE Y KUŞAĞI KAÇAN ZAMANININ ÖTESİNDE BİR KADIN: ÖMÜR İLBAŞ