4

EKİM
2017

Ekim ayıyla birlikte sonbahara hızlı ve serin bir giriş yaptık. Ama bu haftaki hikayeyle yaz tatilinin sıcak havasını bir nebze daha içinizde hissedebileceksiniz :)

 

Konuğum Nevra Nergiz'in serüveni İstanbul'dan Bodrum'a uzanıyor.  Nevra, büyüklerimizin emeklilik, genç profesyonellerinse her daim hayali olan "Güney'e yerleşme" fikrini hayata geçirenlerden. 

 

Nevra'yla söyleşimizi doğrudan dinlemek isterseniz link burada.

 

Her zamanki gibi özet için okumaya devam edin lütfen:

 

Genç yaşlarda  ne iş yapmak istediğini bilerek hareket eden insanlara denk gelmek zor. Nevra böyle bir genç kadın. Medya sektöründe çalışmak istediğine orta okul yıllarında karar veriyor. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü'nde okuduğu üniversiteyi tam da istediği donanımı alarak bitiriyor.

Üniversitenin ardından hiç vakit kaybetmeden kariyerine medya sektöründe, daha spesifik söylemek gerekirse dergicilik alanında, dünyaca ünlü şehir rehberi Time Out'un İstanbul edisyonunda başlıyor. Dergide çalışmaya karar vermesinde üniversitedeki eğitimin ve yaptığı stajların büyük etkisi olduğunun altını çiziyor.

Time Out'ta yazılar yazdığı ve röportajlar yaptığı gazetecilik deneyiminin ardından, kariyerine dergiyi çıkaran yayınevinin sektörel yayınlarından sorumlu olarak Genel Yayın Yönetmeni titriyle devam ediyor. 

Genel Yayın Yönetmenliği, kurumsal ilişkilerin daha yoğun yaşandığı bir mesai gerektiriyor. Bu pozisyondan yazı yazmaktan aldığı keyfi alamayan Nevra, bir süre sonra işin yeniden gazetecilik boyutuna kayıyor ve popüler life style, kültür sanat ve moda yayınlarında bu kez serbest zamanlı çalışmaya başlıyor.

Bu serbest zamanlı çalışma sürecinin ardından kardeşiyle birlikte basılı ve dijital yayıncılık alanında hizmet sunan Edito İletişim'i kuruyorlar.

Her ne kadar kendi işini de yapsa, İstanbul'daki yorucu düzen ve bununla birlikte ailelerine katılan minik oğulları, hayattan beklentilerini tekrar masaya yatırmalarına neden oluyor. 

Doğayla daha iç içe bir yaşamın hayaliyle İstanbul'dan uzaklaşma tohumları yüreklerine serpiliyor ve böylece ön araştırmaya koyuluyorlar. Bodrum onlar için en iyi opsiyon olarak görülüyor. 

İlk etapta yaptıkları kısa gidiş gelişlerle bu değişimi gerçekten yapabilirler mi diye bakıyorlar. Bu süreçte Nevra, kilit noktanın gerçekten işinizi uzaktan yapma imkanınızın olup olmadığını netleştirmek olduğunu söylüyor.

Bodrum'a taşınma kararlarında İstanbul'daki müşterilerini uzaktan çalışmaya ikna etmelerinin etkisi büyük elbette. Bununla birlikte Bodrum'da yeni müşteriler kazanabilirler mi diye de araştırıyorlar:

 

"Bodrum'da iş yaşamı hem bütçe hem de bakış açısı anlamında İstanbul standartlarından biraz daha farklı" diyor Nevra. İlk başta yenilikçi fikirlere biraz daha kapalı gibi görünürlerken, yavaş yavaş durum toparlanıyor. Ama ümidi kestikleri noktada zaten imdatlarına Sevgili Bodrum yetişiyor.  

Peki nedir Sevgili Bodrum ?

Sevgili Bodrum, şehir yaşamından bunalarak yaptıkları işlerle birlikte yaşamlarını Bodrum'a taşıyan profesyonellerin hikayelerinin röportaj formatında paylaşıldığı, aynı zamanda Bodrum'da yeme-içme, konaklama ve alışveriş için mekan önerilerinin yer aldığı bir web projesi. 

Bu fikir nasıl çıktı diye soruyorum Nevra'ya. 

"Bodrum'a ilk gittiğinde yazı yazmaktan kopmamak adına ne yapabilirim diye düşünürken oldu" diyor ve devam ediyor:

 

"Blog mu açsam, başka bir web projesi mi yapsam derken aklıma Bodrum’daki insanları birbiriyle tanıştırma fikri geldi." Böylece Sevgili Bodrum'un taşları yavaş yavaş dizilmeye başlıyor.

 

Sevgili  Bodrum insan hikayelerine odaklanıyor ama bu paylaşımlar bir süre sonra başka bir ihtiyacı daha su yüzüne çıkarıyor. O da online ortamdaki tanışıklıkları offline bir biçimde de devam ettirebilmek. Projenin takipçileri 'Biz neden biz bir araya gelmiyoruz' sorusuyla geliyorlar Nevra'ya.

 

Bu talebin üzerine Nevra iki yaz önce bir parti organize ediyor ve partiyi ortak ilgi alanlarına sahip insanlar için düzenlenen hobi atölyeleri takip ediyor. Böylece ortaya Sevgili Bodrum Buluşmaları çıkıyor.

İlk başlarda farklı mekanlarda düzenlenen bu buluşmalar, artık çok kısa zaman önce açılan Atölye Sevgili Bodrum'da devam ediyor. 

BODRUM'DAN ALDIĞI İLHAMLA YEPYENİ BİR GİRİŞİM BAŞLATAN

NEVRA NERGİZ'LE TANIŞIN!

Nevra'ya "Sevgili Bodrum hikayelerindeki ortak nokta nedir; insanları değişime, özellikle şehirden uzaklaşmaya sürükleyen" diye soruyorum:

"Sorgulamak ve farkında olmak" diye yanıtlıyor ve devam ediyor:

"İşinizi orada yapabilecek misiniz, yapamayacak mısınız, bu sorunun cevabını bilmeniz önemli. Körü körüne gelmektense, biraz araştırma yapmanız gerek."

 

Ailesinin ve yakın çevresinin tepkisini de merak ediyorum bu taşınma sürecinde:

 

"Aslında sevindiler, ama bu kadar erken beklemiyorlardı. Çünkü insanların hakkında genelde emeklilik sonrası bu şekilde Güney'e taşınma hayalleri oluyor. Bizim erken yaşta gerçekleştirmemiz biraz enteresan bulundu. Ama şimdi tam da çocuğumu yetiştirirken böyle bir ortamda olmamız gerekiyordu" diyor.

Bu değişim sürecinin daha az kaynakla hayatı idame ettirmeyi gerektirebildiğinin de altını çiziyor ama bu noktada diyor ki; "İstanbul’da olsak belki daha fazla para kazanıyor olacağız, ama buradaki kadar huzurumuz olmayacak."

 

Son olarak hayatın ve kariyerin değiştirmek isteyen insanlara ne önerirsin diye soruyorum, şöyle yanıtlıyor:

 

"Hayaliniz neyse bir an önce ona odaklanın. İşe her gün söylenerek gidiyorsanız, yaptığınız işten mutsuzsanız hayalinizi keşfetmek için bir oturun, kendinizi dinleyin ve o bulduğunuz hayalin peşinden gidin."

Hayallerin gerçeğe dönüştüğü yaşamlar da belli ki, kendi içinde bir çok zorluk ve iniş çıkış barındıyor. Karşılarına çıkan tüm engellere rağmen, ideallerinden vazgeçmeyen Nevra'yı ve ailesini kutluyorum. 

Sevgili Bodrum ise, tıpkı ProjectPost30 gibi başka türlü yaşamların mümkün olduğunu göstermesi adına çok değerli bir proje. Umarım katlanarak çoğalır ve daha fazla insana ulaşır.​

Nevra'yla söyleşimizin tamamına aşağıdaki podcastten ulaşabilirsiniz. 

Sevgili Bodrum'u Facebook sayfasından takip etmek isterseniz, bu linke tıklamanız yeterli. 

Keyifli dinlemeler!

Atölye Sevgili Bodrum açılış gününden   Soldan: Sami Nergiz, Nevra Nergiz, Cana Ünsal, Kürşat Ünsal 
Fotoğraf: Melis Gündoğar
Nevra Atölye Sevgili Bodrum
ofisinde