MONA DINPAJOUH İLE FEN BİLİMLERİNE AŞIK BİR SOSYAL BİLİMCİNİN HİKAYESİNİ DİNLEYİN!

8

MART
2017

Çok kültürlü bir ailenin kızı olan Mona'nın babası İranlı, annesi ise Türk. Söylediğine göre son bir kaç nesildir aile bireyleri dünyanın farklı yerlerinde göçmen ve sığınmacı konumunda. Mona'nın çok kültürlülüğü, seyahat aşkıyla birleşince ortaya uluslararası ilişkilerden mühendisliğe kadar giden nefis bir kariyer yolcuğu çıkıyor.

Fen bilimlerine ilgi duymasına rağmen, lisedeki fizik öğretmenini sevemediği için üniversite sınavında Türkçe/Matematik seçmek durumunda kalan Mona, geçmişini araştırmak ve daha iyi anlamak adına uluslararası ilişkiler okumaya karar veriyor.

 

ODTÜ'deki lisans eğitiminin üstüne Avrasya çalışmaları yüksek lisansı yapıyor. Eğitim serüveni bitince İstanbul'a dönen Mona, ilk olarak bir fuarcılık şirketinde çalışmaya başlıyor ve bu sayede kısa zamanda dünyayı dolaşma imkanı buluyor. Hayata bakışında ve değişim için cesaret bulmasında farklı kültürlerle yakın temasta olmasının büyük etkisi olduğunu söylüyor. 

 

Fuarcılık macerasının ardından Ankara'da Türk Kızılay'ına transfer olan Mona, eğitimini aldığı "uluslararası ilişkiler" alanında ilk kez çalışma fırsatı yakalıyor. Kızılay deneyimi devam ederken Mona, bir yandan akşamları eşiyle birlikte MBA yapmaya karar veriyor. MBA sonrasında ise kendini bir anda girişimcilik ekosistemi içinde buluyor. 

 

Farklı bir biçimde de olsa girişimciliğin tozunu biraz yuttuktan sonra Mona, lise aşkı olan fen bilimlerine dönme kararı alıyor. Online eğitimlerle programlama dillerini bir bir öğrenmeye başlıyor. 

Hikayenin tamamı podcastte. Nasıl değişimi başlattı, ailesinin bu köklü değişime tepkisi ne oldu? Onun için başarı ne anlama geliyor ?

 

Karşınızda Post30 projesinin ilk podcasti.

Keyifli dinlemeler !

Sohbet sırasında sözü geçen konularla ilgili linkleri aşağıda bulabilirsiniz:

Udacity

Girls in Stem

PS: Sohbet sırasında geçen ikimizin de üniversitede ders aldığıErel Hoca'nın soyadığını Tellaloğlu olarak telafuz etmişim, tabii ki doğrusu Tellal. Eğer denk gelirse buraya lütfen kusuruma bakmasın.