ProjectPost30, bir nevi merak ve heyecanımın peşinden gitme projesi. Bugünden; ne zaman, nereye, ne şekilde varacağını henüz bilmediğim ve bu bilinmezlikten keyif aldığım bir serüven...

 

İşte bu yüzden, başladıktan 2 buçuk ay sonra ilk etkinliğimizi düzenlediğimde yaşadığım hissiyat, "Tüm bu güzellikler nasıl bu kadar kısa zamana sığdı!" olmuştu.

 

24 Mayıs'taki buluşmamızın teması "Seyahatin getirdiği değişim"di. Bu temayı iki nedenle seçmiştim. İlki, seyahatin kendi hayatımdaki dönüşümün ve ProjectPost30'un da çıkışının merkezinde olmasıydı. İkincisi ise, konuklarımın bir kısmının da benzer deneyimlerle hayatlarına başka renkler kattıklarını öğrenmiş olmamdı.

 

Bu haftaki konuğum ilk etkinliğimizin konuşmacılarından, Irmak Yeşilada. Seyahatin getirdiği değişimle iş hayatına bambaşka bir kulvarda devam etme kararı alan; hayalini gerçekleştirirken gerçeklerinden kopmadan yoluna devam eden cesur bir kadın Irmak.

 

Söyleşimizi doğrudan dinlemek isterseniz, link burada. Önce özetini okumak içinse, lütfen devam edin.

 

ProjectPost30 için sohbet ettiğim hemen herkeste kendimle özdeşleştirdiğim, kendi hayatımla paralellikler gördüğüm noktalar oluyor mutlaka. Irmakla da Ankaralı olmamızın ötesinde, başta İspanyolca olmak üzere ilgi alanlarımızda da bir çok benzerlik olduğunu ve hatta bir çok ortak tanıdığa sahip olduğumuzu farkedince, elbette çok sevindim. 

 

İspanya ve Latin Amerika kültürlerine olan ilgisiyle üniversitede İspanyol Dili-Edebiyatı eğitimi alan Irmak, daha okurken önündeki öğretmenlik ve tercümanlık arasındaki kariyer seçeneklerinin kendine pek uymadığını farkediyor. 

 

Üniversite 3. sınıftayken medya sektöründe yaptığı stajla farklı bir alana kayacağını çok net hissediyor. 

 

Lisansı ardından Medya ve İletişim Masterı yapması; araştırma metodlarından dijital medyaya kadar iletişimin ilgisini çeken hemen her alanından dersler alarak dolu dolu bir 2 sene geçirmesiyle, kariyerine bir dijital medya ajansında başlamaya karar veriyor.

Ajansta müşteri ilişkileri yönetimi yapan; bu süreçte tasarımcılar, yazılımcılar ve müşteriler arasında köprü olan Irmak, bu deneyimin ardından karşısına çıkan bir başka fırsatı değerlendiriyor. Uluslararası bir araştırma şirketinin dijital medya ve araştırma konularında deneyimli birisini araması, Irmak'ın 3 buçuk yıl süren bir sonraki serüveninin yolunu açıyor. 

 

Bu deneyim ona çok şey katsa da, 30 yaşına geldiğinde ise bir çoğumuzda baş gösteren hayatı sorgulama halini Irmak da yaşamaya başlıyor. İşi ve evi arasındaki mesafenin uzunluğu, yoğun çalışma saatlerinin yarattığı yorgunluk ve stres onu biraz nefes almaya doğru itiyor.

 

Yurtdışına gitme planıyla işinden ayrılıyor ve Latin Amerika tutkusunun peşinden giderek, kolay kolay fırsatını bulamayacağını düşündüğü bir deneyimi yaşamak için yollara düşüyor. 

 

İki ay boyunca Arjantin, Şili, Bolivya ve Peru'yu gezen Irmak, kısa süreli dahi olsa seyahat deneyiminin kişinin hayatta kalma yetilerini önemli ölçüde geliştirdiği ve beklentilerinin neler olduğunu anlaması adına dönüştürücü bir çok etkisi olduğu fikrinde. 

 

Sohbetimizde seyahat sırasında yaşadıklarından bahsediyoruz biraz. Öncelikle yalnız başına çıkmasının onu hem ileri, hem de geriye götürdüğü anlar olduğunu söylüyor. İspanyolca bilmesi elbette büyük avantaj ancak, Güney Amerika'da hemen her ülkenin dili farklı biçimde kullanmasının bir çok zorluğu da beraberinde getirdiğini belirtiyor. Hatta sohbetimizin bir kısmında Şili İspanyolcasını yerden yere vururken buluyoruz kendimizi :)) 

 

Güney Amerika'nın tek başına seyahatler için tehlikeli olabileceği yorumları karşısında Irmak, Güney Amerika'da yaşamanın Türkiye şartlarına adapte olmuş bizler için çocuk oyuncağı olduğunu söylüyor.

 

Daha uzun süre seyahat etme imkanı olmasına rağmen, ileride daha fazlasını yapabilmek için iki ayın sonunda Türkiye'ye dönen Irmak, bundan sonra iş hayatında neler yapabileceğini araştırmaya koyuluyor. 

Sonuç olarak, kariyerine iletişime farklı bir boyutta dokunan reklam sektöründe, stratejik planlama alanında devam etme kararı alıyor. Şu anda yaptığı iş, müşteri ve kreatif ekip arasında köprü olarak hedef kitlelere en uygun şekilde ulaşacak reklam planlamalarını hayata geçirmek.

 

Dijital dünyanın sürekli değişen akışını yakından takip etmeyi gerektiren, bu çok yönlü ve sürekli gelişim odaklı alan Irmak'ı fazlasıyla cezbediyor. "Hem yaptığım işten zevk alıyorum , hem de kendimi gelişmek için zorluyorum" diyor Irmak. 

 

Seyahatten sonra ne değişti hayatında diye soruyorum; şu anki düzeninde bir yandan çalışırken, öte yandan başka neler yapabileceğini de düşünme imkanına sahip olduğunu söylüyor. 

 

Irmak'ın hikayesinde beni en çok etkileyen nokta bir yandan hayallerinin peşinden gitme cesaretini gösterirken, öte yandan bir ayağının da yere sağlam şekilde basması. Hayaller ve gerçekler arasındaki o ince çizginin üstünde Irmak sorunsuzca hareket edebiliyor. 

 

Bugün çok keyif alarak yaptığı işinin daha büyük bir serüvenin parçası olduğunun bilincinde hareket eden ve bir sonraki hayalini gerçekleştirmek için enerji toplayan Irmak'ın hikayesinden eminim siz de kendinize bir çok püf nokta çıkaracaksınız.

 

Keyifli dinlemeler!

21

HAZİRAN
2017

SEYAHATİN GETİRDİĞİ DEĞİŞİM SERÜVENİYLE BU HAFTAKİ KONUĞUM IRMAK YEŞİLADA