GÖKÇE'NİN HİDROBİYOLOJİDEN İNSAN KAYNAKLARINA GEÇİŞİNİN SIRADIŞI HİKAYESİNE BAYILACAKSINIZ!

05

NİSAN
2017

ProjectPost30 ilk kez İstanbul dışına çıkıyor!

Bu haftaki konuğum benim şehrim Ankara'dan. 

 

Sohbetimizi dinlerken dikkatinizi çekecek, daha ilk dakikadan dilim dolanıyor:) 

 

Bellki ki, hem kendi şehrimde olmak, hem de Gökçe'yle tanışmak beni çok heyecanlandırmış.

 

Gökçe'yle buluşmamız biraz enteresan aslında. Yıllardır ailelerimizin birbirini tanımasına rağmen, biz onunla ancak ProjectPost30 sayesinde denk gelebildik. Bu iş yepyeni bir arkadaşlığın doğuşuna bir kez daha vesile oldu böylece. 

 

Gökçe, eğitim hayatını pek aşina olmadığımız bir alan olan "hidrobiyoloji" üzerine tamamlıyor. Tamamlamak aslında biraz hafif kalır; zira yalnızca lisansını değil, yüksek lisans ve doktorasını da hidrobiyolog olarak yapıyor. Hidrobiyoloji sulardaki canlıları ve onların yaşadıkları çevreyi ele alan bilim dalı. Türkiye'de kaç kadın bu alanla ilgileniyor bilmiyorum ama, ben en azından biri Ankara'da diğeri İstanbul'da iki kişiyi tanımış olduğum için şanslı azınlığın içindeyim sanırım.

 

Pek karşılaşmadığımız bir iş alanı olduğundan bana kalsa Gökçe'yi sohbet boyunca hidrobiyoloji sorularımla boğabilirdim ama,malum temamız değişen kariyerler üstüne. Yine de  ara ara mevzuyu hidrobiyolojiye nasıl getirdiğimi dinleyince farkedeceksiniz :)) 

 

Gökçe, sudaki canlıları araştırmakla ilgili akademik kariyer planları yaparken, evdeki hesap çarşıya uymayınca önce medikal, sonra ilaç sektöründe farklı departmanlarda çalışıyor.

Onun için esas değişim, daha önce yaptıklarını "siz biraz şurada durun diyerek" girdiği insan kaynakları (İK) sektörüne geçişiyle başlıyor.

 

Sanırım onun hikayesinde en hoşuma giden noktalardan biri, İK'ya geçişine vesile olan daha önce almış olduğu bir eğitim. Bu bize bir kez daha gösteriyor ki, kariyer değişiminde daha önceki iş hayatında ya da boş zamanlarda alınan kimi eğitimler, gelecek kariyerlerde belirleyici rol oynuyor. Gökçe ayrıca, iş yaşamında edinilen hiçbir deneyimin ilerisi için boşa çıkmadığını da özellikle vurguluyor.

Karşısına çıkan türlü zorluklara rağmen o pozitif enerjisini kaybetmeyen Gökçe'yle babamın kulaklarını çınlattığımız yine bol kahkalı bir sohbet gerçekleştirdik.

Keyifli dinlemeler!​

Sohbet sırasında geçen konulardan biri için:​

PERYÖN