Reklam sektöründen çıkan hikayelere bayılıyorum!

 

Yalnızca her kahramanın içindeki yaratıcı yöne hayran olduğumdan değil, aynı zamanda her seferinde geçiş yaptıkları alanlarla ya da geçiş yapma biçimleriyle beni şaşırtmayı başarmalarından.

 

Bu haftaki konuğum Figen de Kristal Elmalı bir metin yazarıyken bambaşka bir serüvene adım atanlardan.

 

Reklamcılık ve halkla ilişkiler eğitiminin ardından soluğu sektörün kalbi İstanbul'da alan Figen, kariyerine henüz Facebook'un esamisinin okunmadığı zamanlarda dijital reklam alanında metin yazarı olarak başlıyor.

 

Biliyoruz ki reklam sektörünün dışarıdan görünen o renkli dünyası, mutfaktaki yoğun ve yorucu çalışmaları çoğu zaman göz ardı etmemize neden oluyor. 

 

Masa başında yoğun çalışan herkesin ruhen ve bedenen karşılaştığı rahatsızlıklar Figen'i de pençesine alıyor. Belim, boynum, sırtım ağrıyor derken acılar çekilmez bir hal alınca soluğu doktorda alıyor. Daha 20'lerinin başında olmasına rağmen öğreniyor ki, boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi gibi ciddi hastalıklarla karşı karşıya. O günleri anlatırken nükseden tutulmalar sayesinde "acıyla ve ağrıyla yaşamaya alışmıştım" diyor. 

 

Bu ağrılarla baş ettiği süreçte bir de aile içinde yaşanan önemli bir gelişme Figen'in hem kariyerini hem de genel olarak hayatını tekrar gözden geçirmesini sağlıyor.  

 

Hayattaki kimi olumsuz gelişmeleri yeni doğumların başlangıcı yapmak tamamen kişiye bağlı. 

 

Yaşadığı fiziksel sıkıntıların çözümünü masaj terapileri ve Shiatsu'da* bulan Figen, kendi bedeninin ve hayatının giderek iyileştiğini gördükçe vücudunu daha yakından tanımaya ve masajı daha derinlemesine ele almaya başlıyor.

Yolun başındayken dokunmayı sevmediğini itiraf eden, hatta arkadaşlarının "Sen bizi öpmezsin bile, masaj senin neyine!" serzenişlerine rağmen Figen, keyif aldığı bu alanda kendisini geliştirmeye devam ediyor.

 

Önce Tatjana Rottenberg’den Derin Bağ Doku ve Tetik Nokta masajı eğitimleri alıyor. Sonra işini bırakıp Shiatsu’yu yerinde öğrenmek için Japonya’ya gidiyor. Tokyo’nun sayılı Shiatsu masterlarından Kimura Sensei ile birebir çalışıyor ve Japan Shiatsu College’da eğitim alıyor.

 

Masajı yalnızca fiziksel rahatsızlıkların çaresi olarak değil bedensel bir farkındalık aracı olarak yorumlayan Figen'in hayatındaki değişime bir süre sonra ailesinden ve yakın dostlarından büyük destek geliyor. 

 

Figen halen European Shiatsu Institute (ESI) kurucularından Klaus Metzner ile öğrenmeye devam ediyor, öte yandan bireysel terapilerle Shiatsu pratisyeni olarak çalışıyor.

 

Artık ajanslarda metin yazarlığı yapmıyor ama Figen sektörle bağını tamamen koparmıyor ve kendi yaşadığı sıkıntıları başka arkadaşları yaşamasın diye ajans çalışanlarına beden terapileri sunuyor. 

 

Bu harika serüvenin detayları podcastte.

Figen'e websitesi Fingu Shiatsu üzerinden ulaşabilirsiniz. 

 

Keyifli dinlemeler!

*Shiatsu: Japon felsefesinin de içine girdiği, bedendeki enerji noktalarının harekete geçirilerek, yaşam güdüsünü canlandırma niyetiyle yapılan enerji çalışması olarak özetlenebilir. 

03

MAYIS
2017

REKLAM SEKTÖRÜNDEN SHIATSU* PRATİSYENLİĞİNE UZANAN HİKAYESİYLE KARŞINIZDA

FİGEN DEMİR