HAYATBOYU ÖĞRENME AŞIĞI EDA'NIN

EDİTÖRLÜKTEN KULLANICI DENEYİMİNE UZANAN HİKAYESİNE KULAK VERİN!

22

MART
2017

Filmlerde olur ya hani...

 

Yanyana binalarda oturan, aynı okula ya da ofise giden, aynı marketten alışveriş yapıp, aynı kitapçıyı mesken edinen insanlar birbirlerinin hayatına teğet geçerek yıllarca yaşarlar. Sonra gün gelir, yolda yürürken tam köşeyi döndüğünüzde çarpışıverirler... Birinin elindeki kitaplar, diğerinin elindeki poşetler yerlerde, birbirlerinin gözlerinin içine baka baka kaldırırlar. Filmlerde bu işler genelde yepyeni bir aşkın kapılarını aralar tabii ...

 

Ama şimdi bahsedeceklerim başka türlü bir arkadaşlığın doğuş hikayesi :)

 

Birazdan hikayesini dinleyeceğiniz Eda'yla tam da böyle paralellikte hayatlar sürdürmüşüz.

 

Eğitim hayatımızdan, yaptığımız işlere, ilgi alanlarımıza kadar o kadar çok ortak noktamız, bir o kadar çok ortak tanıdığımız var ki. Hayatlarımızın bu ortak noktası bol seyri karşısında bizi buluşturanın ProjectPost30 olması çok hoşumuza gitti. 

 

Eda eğitimini uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve Avrupa Birliği üzerine tamamlıyor.

 

Sohbet sırasında Avrupa'yla kriz yaşadığımız şu günlerde, AB yolunda tam gaz ilerlediğimiz o güzel günleri de yad etmeden edemedik. 

 

Üniversite yıllarında kendine uygun olan alana yönelmek için farklı staj deneyimlerini tadan Eda'nın Avrupa Birliği bilgisi yazı yazma sevdasıyla birleşince, mezuniyet sonrası kendisi için en uygun alan olan medyaya yöneliyor.

 

Ama hayat enteresan tabii, kimi zaman size uygun olduğunu düşündüğünüz işi daha önce düşünmediğiniz platformlarda icra etmeniz gerekebiliyor.

 

Aradan zaman geçince farkediyorsunuz ki, ne kadar severek icra etseniz de işiniz bir süre sonra size rutin gelebiliyor.

 

Böyle bir anda biraz kendinize güven, bir tutam cesaret ama biraz da elinizdeki fırsatları iyi değerlendirme yetisinin devreye girmesi gerekiyor.

 

Tüm bunlar birleşince Eda kendisini UX (kullanıcı deneyimi) Uzmanlığı serüveninde buluyor.

 

Kullanıcı deneyimi herkesin aşina olduğu bir kavram değil. Konuyu en iyi Eda'nın Medium sayfasında kendi kaleminden okuyabilirsiniz.

Sürekli kendini geliştirmesini gerektiren bir alana geçiş yapmanın Eda'daki etkisini hikayesini anlatırken sesinin sahip olduğu o heyecanlı tınısından anlıyorsunuz.

 

Kendini sürekli yenilemeyi seven, rutinlerden sıkılan ve bu anlamda hayat boyu öğrenci olan müthiş kadın Eda Utku Küngör ile tanışın lütfen!

 

Sohbetimizde geçen kimi noktalar için bazı linkleri aşağıda paylaşıyorum.

 

Eda'nın blogu:

 

Başucumuzdakitap

 

Sohbet sırasında Eda'nın önerdiği platformlara da göz atabilirsiniz:

 

UX Services

User Spots 

Nielsen Norman Group

 

Coursera

Skillshare