DİLEK ÇALIŞIR'DAN

FİZİKSEL VE RUHSAL DÖNÜŞÜMÜN TETİKLEDİĞİ BİR KARİYER DEĞİŞİMİ HİKAYESİ

CID_0589 2.jpg

30

OCAK
2019

Son iki yıldır sizlerle paylaştığım hikayelerin hemen hepsinde odağımıza kariyer değişimini alsak da, esasen daha büyük sancılı bir süreçten bahsediyoruz.

 

Kimimiz hayatını sıfırlıyor, kimimiz terki diyar eyleyip, soluğu bambaşka bir şehirde ya da ülkede alıyor. Kimimiz ise kendini her anlamda baştan yaratıyor...

 

Sonuçta  değişen yalnızca kariyerimiz olmuyor, içsel bir dönüşüm geçiriyoruz.​

2019 yılının ilk kaydıyla karşınızdayım bu hafta. Konuğum uzun yıllar reklam sektöründe çalıştıktan sonra, başta büyük bir fiziksel dönüşüm geçirip, paralelinde bunu ruhsal dönüşümle destekleyen ve kariyer rotasını da sağlıklı yaşam yönüne çeviren Dilek Çalışır.

Detaylar elbette hikayemizde.  Hemen dinlemek isterseniz aşağıdaki kutuya tıklayın lütfen. Önden biraz bilgi alayım derseniz, okumaya devam:

Dilek Çalışır'ın hikayesi, Ege Üniversitesi iletişim Fakültesi'nde başlıyor. Orada aldığı grafik tasarımı eğitiminin ardından kendini reklam sektörünün derya deniz dünyasında buluyor.

Söyleşimiz sırasında "Dünyaya tekrar gelsem tekrar tasarımcı olurdum" diyecek kadar eğitim hayatını ve mesleğini seven Dilek Çalışır, yili yılı aşkın bir süre farklı ajanslarda tasarımcı ve Sanat Yönetmeni olarak çalışıyor, sektördeki son yıllarında ambalaj tasarımına odaklanıyor.

 

Hatırlarsanız reklam sektörüne daha önceki konuklarımız vesilesiyle de değinmiştik. Fazlasıyla emek ve enerji yoğun bir iş alanı. Dilek Hanım da uzun saatler masa ve bilgisayar başında geçe bol mesaili yılların kendisine ekstra ağırlık olarak döndüğünden ve hayatındaki bazı sancılı süreçlerin kilo sorununu yıllar içinde daha fazla tetiklediğinden bahsediyor. 

15 yıllık evliliğini bitirdikten sonra bir sabah tartıya çıkıp 101 kg olduğumu gördüğünde ise "Daha önce denemediğim bir şey yapmalıyım" diyor ve farklı çareler aramaya başlıyor.

 

Bu arayış sırasında "Online takip sistemiyle*" hizmet veren bir sistemle tanışıyor.  Dört aylık  disiplinli çalışmanın sonunda istediği sonuçları görmeye başlıyor.  ​

 

Bu noktada Dilek Hanım, danışmanın kişiyle olan diyalogunun ve onu taze ve motive tutan iletişiminin büyük önemi olduğundan bahsediyor. 

 

Olumlu sonuçları görüp, konuya ilgisi arttıkça, Dilek Hanım daha fazla bilgi sahibi olmak için detaylı eğitimler almaya başlıyor.  

 

Önce Gençlik ve Spor Dairesi Bakanlığına bağlı HİS (Herkes İçin Spor) Federasyonundan, 1. Kademe Wellness Yardımcı Antrenörlük Belgesi alıp Wellness eğitmeni oluyor.  Daha sonra sağlıklı yaşam koçluğu yapabilmek için Koçluk, NLP, NLP Master ve Trainers Training (Eğitimcinin Eğitimi) programlarını tamamlıyor. Tüm bunların üstüne bir de beslenme eğitimi alıyor. 

 

Bu arada henüz bir kariyer değişimi planı yok resimde. Dilek Hanım tüm bu eğitimleri senelik izinlerini kullanarak tamamlıyor. Esas hedef, sağlıklı yaşam yolunda yakaladığı ritmi korumak ve devam ettirmek. 

 

Bu tam teşekküllü wellness eğitimlerinin ardından reklam ajansına geri dönen Dilek Hanım, öğrendiklerini çalışma arkadaşlarıyla da paylaşmak adına, onlara fayda sağlayacak ofis  egzersizlerini hayata geçiriyor. Bu egzersiz programı bir süre sonra, günde yalnızca 15 dk'nızı yani bir kahve molanızı ayırarak yapacağız egzersizleri içeren Fit Ofis Kart'a dönüşüyor. 

 

Eğitimleri aldıkça ve öğrendikçe, öğrendiklerini paylaşma dürdütüsyle Dilek Hanım sosyal medyada daha aktif olmaya başlıyor ve gördüğü ilgi her geçen gün artıyor.

 

Bir gün Instagramda bir motivasyonu oyunu başlatıyor. Oyunun detaylarını söyleşimize saklıyorum. Dilek Hanım'ın kariyer değişimine giden yol aslında bu oyunun başarısıyla şekilleniyor. 

 

Sosyal medyada çektiği dikkatle ilk olarak 4 kişilik minik bir grubuna hizmet vermeye başlayan Dilek Hanım, giderek artan bir taleple karşı karşıya kalıyor.

 

Aynı dönemde çalıştığı ajansın dönüşümden geçirmesiyle işinden ayrılmaya ve artık sağlıklı yaşam danışmanlığını temel alan kendi şirketini kurmaya karar veriyor.

 

Dilek Hanım bugün hem online takip sistemiyle kişiye ya da gruplara özel sağlık yaşam programları yürütüyor, hem de kurumlara motivasyon eğitimleri ve seminerler veriyor.

 

Patente alımından, kurumsal kimlik çalışmalarına kadar reklamcılığın yıllar içinde kendisine kattığı yetileri ve deneyimi bu yeni iş alanına aktarıyor. 

 

Kendisine değişim arayanlara ne önerirsiniz diye soruyorum, üç önemli adım paylaşıyor:

 

1- Ne istediğinizi düşünmeli ve buna hazır olmalısınız

2- Bu hedefe gitmek için nelere ihtiyacınız olduğunu tespit etmelisiniz

3- Harekete geçmelisiniz

Dilek Çalışır'a websitesi ve Instagram hesabından ulaşabilir, tüm sorularınızı paylaşabilirsiniz. En geç 24 saat içinde geri dönüş sözü veriyor.​

Ses kaydımızda Dilek Hanım'ın hikayesinin detaylarını ve daha nice öneriyi bulacaksınız.

Keyifli dinlemeler!

* Online Takip Sistemli sağlıklı yaşam programını bilmeyenler için minik not: Bu sistem uzmanlar aracılığıyla beslenme, egzersiz ve motivasyon alanlarında sizi yönlendiriyor ve takip ediyor.  Dilek Hanım'ın anlatımıyla kişiye uygun doğru beslenme yöntemlerini gösteriyor, egzersiz alışkanlığını kazandırıyor.