YARATICI ENDÜSTRİLERİN HER ALANINA DOKUNAN KADIN: AYSER ÇOBANOĞLU

29

MART
2017

Hangi özelliğini öne çıkarsam bilemediğim bir kadınla tanışacaksınız bu hafta: Ayser Çobanoğlu

 

Pazartesi günü yazdığım blog yazısında anlatmaya çalıştığım türden tam bir çoklu yeti sahibi (multipotentialite) kendisi. 

 

"İlkokuldayken, çocuğunu kreşe yetiştirmeye çalışan, işi başından aşkın reklamcı ve dul bir anne olarak evcilik oynardım" diyerek başlıyor hikayesine. Hayal gücünün ve yaratıcılığının sınırlarını artık siz düşünün!

 

Belli ki ailesi ondaki cevheri erken farkediyor ve küçük yaşta güzel sanatlar eğitimine yönlendiriyor. Hayalgücü, hem çizerliğini hem de yazarlığını tetiklediği için reklam sektörü onun bu çok yönlülüğünü seve seve kucaklıyor.

 

Çeşitli ajanslarda yazarlık yaparken bir yandan içindeki girişimci ruh onu rahat bırakmıyor ve çoğunlukla erkeklerin domine ettiği action figür/oyuncak sektöründe kendi markası Manamana'yı yaratıyor.

 

Girişimcilik serüveninin istediği aşamaya gelememesi nedeniyle şu anda senaristlik ve ilüstrasyon çalışmalarına ağırlık veren Ayser'in tüm işlerine paralel olarak sürdürdüğü kitap projeleri de var. 

Tüm bu hikayelerin detayları elbette podcastte.

 

Adeta bir fikir fabrikası olarak çalışan Ayser bu projelerin bir kısmını tek başına, bir kısmını ise sevdiği dostlarıyla hayata geçiriyor.

 

İş değiştirme sürecinde olmazsa olmaz dediği şey ise zihinsel bir hazırlık süreci.

 

"Ne yapmak istiyorum, neye yeteneğim var ve beni ne mutlu eder ?" sorularını yanıtlamanın önemli olduğuna değinen Ayser değişim için bir anlık hevesle değil, ama düşünerek ilerlemek gerektiğine inanıyor. 

Tek bedene çok meslek sığdırmanın bir adım ötesinde, 10 parmağında en az 15 yetenek olan ve yaratıcı endüstrilerin her alanına dokunan Ayser'le tanışın lütfen!