Dile getirmekten her seferinde tarifsiz keyif aldığım bir konu var. O da ProjectPost30 sayesinde hayatıma giren birbirinden renkli insanlar ve onlar sayesinde karşıma çıkan fırsatlar.

 

Bu renkli insanların başında da Arzu geliyor. Toronto'da yaşamasına ve henüz aynı ülke sınırları içerisinde hiç bir araya gelmemiş olmamıza rağmen, kendimi bu denli yakın hissetiğim bir başkasını tanımıyorum. ProjectPost30'u duyduğu ilk günden bu yana yalnızca hikayesini paylaşmak kalmadı, her daim en büyük destekçim olduğunu hissettirdi. Onunla dünyanın bambaşka yerlerinde, daha nice keyifli işler ortaya çıkaracağımıza ve paylaşacağımıza eminim. 

 

Arzu'nun bana ve ProjectPost30'a katkısını giderek daha yakından göreceksiniz. Bugün bu işbirliğimizin ilk meyvesiyle karşınızdayız.

 

Eylül ayıyla birlikte "ilk"leri hayata geçirmeye başlamıştık. Önce ilk erkek konuğumu ağırladık, bu hafta ise Arzu sayesinde, ilk yazılı röportajımızı paylaşıyoruz. Arzu, kızıyla birlikte Toronto'ya yerleşerek tüm hayatını değiştiren ve kariyerini baştan yazan Ahu Talşık'la tanıştırıyor bizi.

Keyifli okumalar!

20

EYLÜL
2017

Bu inanılmaz ve zor bir karar değil mi?

AT: Ben galiba 10-15 yılda bir radikal değişimler yapmayı seviyorum. Bodrum’a da sığamıyordum.Her ne kadar kızım burada yaşamayı çok istese de, benim de bu açılıma ihtiyacım vardı.

Peki nedir bu Holistic Nutrition Bütünsel Beslenme ?

Bu da benim 40’lı yaşlarımdaki yeni kariyerim. Aslında hayatımda uygulamadığım bir şeyi profesyonelliğe dökemiyorum. Kızım ve benim yeme alışkanlığımızı hep sağlıklı beslenme üzerine kurmuştum. Bütünsel beslenme olarak geçse de, tam bir Türkçe karşılığı yok. İleri yaş beslenmesi, vegan ve vejeteryanlıkta beslenme, hamilelik ve doğum sonrası beslenme desteği ve çocuklara sağlıklı beslendirme alışkanlıkları edindirmek adına verilen koçluk diyebiliriz. Bu konuyla çeşitli ilgili bilgileri www.diyetsizsekersizdogalbi.blogspot.com blogumda da paylaşıyorum.

Peki çalışıyor musun? Geçimini nasıl sağlıyorsun?

 

Buradaki 8. ayım. Okuldan ve kızımdan arta kalan zamanlarda gönüllü olarak çalıştığım bir okuldan hem çocuk yogası hem de beslenme düzenleri ile ilgili düzenlemelerde çalışmam için iş teklifi geldi. Tabii ki bu bizim buradaki masraflarımızı şu an için karşılamıyor, fakat kısa sürede böyle bir işe başlamak motivasyonumu daha da arttırdı. Bunun yanında okuduğum bölümün yanı sıra, aşkla yaptığım 30’dan sonraki mesleğim yoga eğitmenliğine Toronto’da da devam etmek istiyorum. Bununla ilgili güzel gelişmeler de kısa süre içinde olmaya başladı bile.

 

Hiç mi zorluğu yok peki burada yaşamanın?

 

Olmaz mı? Bodrum'dayken ailem vardı. Kızımı onlara emanet edebiliyordum. Şu an yalnız olduğumdan hem okulumu, hem işimi, hem de sosyal hayatımı kızımın okuluna göre ayarlamak zorundayım. Hatta tam bu anda seninle bu sohbeti yapabilmemin en büyük sebebi annemin birkaç aylığına burada olması 😊

Aynı zamanda ehliyete, kredi kartına bile yeniden başvurmak bile insana bazen zor geliyor. Bir de elbette, bir süre maddi olarak yıllardır biriktirdiğin paranı harcamak zorunda kalıyorsun en azından tam zamanlı bir işe geçebilene kadar.

Bu kararı aldığında burada tamamen yeni bir hayat kurma kararı yani tepkiler nasıl oldu?

 

Tanıdığım, yeni tanıştığım ve hatta Kanada’lılar bile, ‘Ben olsaydım bu kararı alıp bunları yapamazdım’ diyor. O zaman bazen kendime diyorum ki  ‘Ahu acaba sen haddini aşan bir şey mi yaptın?'

 

Son olarak, bambaşka bir ülkede bambaşka bir hayat kurmak isteyen birilerine ne tavsiyelerde bulunuyorsun?

 

Şu meşhur ‘konfor alanı’ndan çıkmaya sözde değil, özde hazır olduğunuza inandığınız an bu kararı uygulamaya geçirin diyorum. Ben burada çok fazla kazanımım olduğuna inanıyorum. Fakat benim kazanımlarım başkalarına kazanım gelmeyebilir. Ben Türkiye’deyken kendime ait olduğunu hissetmediğim parayı ve zamanı kazandığımı farkettim. Elbette hiçbir şey ilk etapta Türkiye’deki standartlarımız gibi olmuyor. Bunun yanında çocuğumu güvenli bir şekilde tek başına okula gönderebilmek ya da yolda nazik ve güler yüzlü insanlarla karşılaşmak gibi şeyler bana büyük kazanımlar gibi geliyor.

Bir de bana olumsuz enerji veren veya demotive etmeye çalışan kişi ve olaylardan uzak duruyorum. ‘Her zaman sen burada bir yabancısın bunu unutma, burası çok sıkıcı, ben de buraya yalnız bir anne olarak geldim ve bir sürü olumsuzluklar yaşadım, iş bulmak şöyle zor’ gibi cümlelerini duyduğum an hemen o ortam ve kişilerden uzaklaşıyorum. Bu çok iyi geliyor bana. Herkese de tavsiye ediyorum 😊

 

Ahu’nun hikayesi Kanada’da yeniden başlıyor. Tıpkı birçok güçlü ve ne istediğini bilen kadın gibi, o da hayatının dümenini elinde tutanlardan. Onu ve tatlı kızını güzel günlerin beklediği çok açık. Yolu açık olsun!

 

Başka bir göçmen kadın hikayesinde görüşmek üzere!

 

Toronto’dan sevgiler!

 

Arzu

30’dan sonra kariyer değiştirmek.

30’dan sonra bir anne olarak kariyer değiştirmek.

30’ların sonlarına doğru tek başına çocuk büyüten bir anne olarak orta seviyede İngilizce’yle başka bir ülkede kariyer değiştirmek.

Ahu hayatında bu üç süreci de yaşamış olan muhteşem bir kadın.

 

Rüzgarda dalgalanan uzun saçları gibi hayatı da biraz dalgalı geçmiş fakat, her geçişte daha da büyüyen ve gelişen bir kadın.

Lise zamanından beri hayaliymiş sinema ve televizyon dünyası. Hiç kamera önünde olmayı düşünmemiş. “Bu işin sevdiğim tarafı hep kamera arkası oldu ve öyle de devam etti” diyor.

 

Liseden İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon bölümündeki öğrencilik sürecinin sonuna kadar setlerde çalışmış. Okul bittikten sonra ise 4-5 yıl sabahlara kadar süren, beş gün boyunca hiç eve dahi gidemediği, ayaklarının su topladığı reji asistanlığı ve prodüksiyonlarda çalışma dönemiyle devam etmiş hayatı.

 

“30 yaşıma gelmeme çok az bir süre kalmıştı ve bir gün kendime dedim ki, 'Ahu tamam güzel para kazanıyorsun ama harcayacak zamanın yok. Hayatım bu şekilde gidemez'”.

 

İki kedi ve bir küçük evle, herkesin ‘Sen en verimli döneminde napıyorsun!’ sözlerine aldırmadan, kısa bir süre içinde Bodrum’a taşınmış. Burada yerel bir televizyonda reji, metin yazarlığı, editörlük ve hatta spikerlik bile yapmış. O dönemi ‘Tekrar başa döndüm anlayacağın, sadece artık İstanbul’da değil, Bodrum’daydım’ diye yorumluyor Ahu.

 

30 yaşından sonra evlenen ve bir kızı olan Ahu için kariyer değişiminin dönüm noktası tam da burada başlamış. O süreci şöyle anlatıyor:

 

“Artık o kadar uzun saatler çalışamazdım, çünkü kızımın bana ihtiyacı vardı. O yüzden bir yıl boyunca evden dergiler için editörlük yaptım ve gezi yazıları yazdım. Bir yandan da Açıköğretim’de  Sosyoloji bölümünü okumaya başladım. Bu süreçte eşimle boşandık. Yani artık aynı zamanda çocuğunu tek başına büyüten bir anne oldum.

 

Kızım biraz büyüdükten sonra, aktif iş hayatı için hem kızıma zaman ayırabileceğim, hem severek yapacağım, hem de maddi olarak ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğim ne yapabilirim diye düşündüğüm bir dönemde, bir ilana gözüm takıldı: ‘Yoga Eğitmeni Olmak İster misiniz?’

 

İlk gördüğümde es geçtim, sonra tekrar karşıma çıktı. Sürekli her yerde bu ilanı görüyordum. Bir anda karar verdim ve amatör olarak yaptığım yoganın eğitmeni olmak için Yoga,Hamile Yogası,Çocuk Yogası ve Pilates Eğitmenliği sertifikalarımı aldım.

'Ben yaparım' şuursuzluğu bana göre değil derdim ama, farkettim ki kendime gereken hakkı vermiyormuşum. Sonra bir baktım, Bodrum’da aranan bir eğitmen olmuşum.”

“Tatil için geldiğimiz Toronto’ya kızım istediği için yerleşmeye karar verdim”

Peki Toronto Süreci nasıl başladı?

AT: Kızım kış mevsimini çok sever. Bodrum’da yaşayanlar için tabii ki tam bir kış yaşanmıyor. İnternette bir resim gördü kızım ‘Anne buraya beni götürür müsün’ dedi.  Toronto’da bir yer. Çok zengin bir kadın değilim ama tüm çalışmam ve birikimim kızımın mutluluğu için.Biletlerimizi aldık ve Toronto’ya tatile geldik. Kızım burayı o kadar çok sevdi ki! 7 yaşındaki çocuk ‘Anne ben burada yaşamak, burada okula gitmek istiyorum’ dedi. Bunu duymak inanılmazdı.

 

Burada okul dönemi başlıyordu, ben de burada yaşayan bir yakınımız sayesinde hemen Holistic Nutrition (Bütünsel beslenme) üzerine okul başvurumu yaptım. Kızımın okul kaydını da Eylül dönemi için yaptırdık. Evi tuttuk ve artık tatil için geldiğimiz Toronto’da yaşamaya başladık.

TATİL İÇİN GELDİĞİ TORONTO'YA YERLEŞEREK

KARİYERİYLE BİRLİKTE TÜM HAYATINI DEĞİŞTİREN AHU TALŞIK'LA TANIŞIN!